Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. 2000 Sonrası Sigortalılar Dikkat! Eksik Primde Nihai Tablo Ortaya Çıktı: Tarih Değişiyor

2000 Sonrası Sigortalılar Dikkat! Eksik Primde Nihai Tablo Ortaya Çıktı: Tarih Değişiyor

2000 yılından sonra sigortalı olanlar için önemli bir gelişme yaşandı. Eksik primi olanlar için yeni bir tablo oluşturuldu ve borçlanma veya ihya planları gündeme geldi. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında ödemeler arttı ve tüm şartlar belirlendi. Detaylar haberimizde...

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
103 0
2000 Sonrasi Sigortalilar Dikkat Eksik Primde Nihai Tablo Ortaya Cikti Tarih Degisiyor

Yeni Asgari Ücretle Birlikte Borçlanma ve İhya Ödemeleri

Yeni asgari ücretle birlikte borçlanma ve ihya ödemeleri için düşük ve yüksek tutarlar belirlendi. Doğum ve askerlik borçlanmaları için en düşük miktar brüt asgari ücretin yüzde 32’si olarak belirlendi. Ara zam oranı yüzde 7.5 olarak uygulandığından, askerlik ve doğum borçlanması yapanlar en az 106,75 TL ödeme yapacaklar. Aylık en düşük borçlanma tutarı ise 3.202 TL seviyesinde bulunuyor.

Yeni asgari ücretin 11.402 TL ve brüt 13.414 TL olarak belirlenmesiyle birlikte, 1 Temmuz’dan itibaren başvuranlar her ay yaklaşık 1.090 TL daha fazla ödeme yapacaklar. 1 ay süreyle en düşük borçlanma tutarı 3.202 TL, en yüksek tutar ise 4.292 TL olarak belirlendi. 2 yıllık doğum borçlanması için 103.020 TL, 18 aylık askerlik borçlanması için ise 77.265 TL ödeme yapılması gerekiyor. Bu durumda, 2 yıllık doğum borçlanmasında 26.158 TL, 18 aylık askerlik borçlanmasında ise 19.619 TL fark ortaya çıkıyor.

İhya İşlemi: Eksik Prim Ödemesi

Emekli olmak için eksik prim ödemesi yapması gereken kişiler için ihya işlemi devreye giriyor. Bağkur sigortalılarının dondurulan hizmet sürelerini tamamlamaları için ihya talebinde bulunmaları gerekiyor. İhya hesaplaması asgari ücret üzerinden yapılıyor ve günlük asgari ücretin yüzde 34.5’i oranında prim ödemesi yapılıyor. İhya talebinde bulunan bir kişi 1 aylık ihya için 3.453 TL ödeme yapmak durumunda.

Bu yeni düzenlemelerle birlikte 2000 sonrası sigortalılar için eksik primde nihai bir tablo ortaya çıktı. EYT’liler için yeni şartlar belirlenirken, eksik primi olanlar ise borçlanma veya ihya planıyla emeklilik hedeflerine ulaşmayı amaçlıyorlar. Yapılan hesaplamalara göre, ödemelerin artmasıyla birlikte sigortalıların gelecekteki emekli maaşlarında da bir artış olması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir