Medya Uzmanı Haberin Sesi
 1. Medya Uzmanı
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. 450 Milyon Dolarlık Finansmanla Türkiye Yeşil Sanayi Projesi Hayata Geçiyor

450 Milyon Dolarlık Finansmanla Türkiye Yeşil Sanayi Projesi Hayata Geçiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dünya Bankası işbirliğiyle "Türkiye Yeşil Sanayi Projesi"ni başlatıyor. Proje kapsamında sanayicilere, KOBİ'lere ve teknoloji girişimlerine 450 milyon dolarlık finansman sağlanacak. Bu adımın amacı, Türk sanayisini özellikle AB sınırda karbon mekanizması için daha hazır hale getirmek ve karbon salınımını azaltmaya yönelik adımlar atmaktır. KOSGEB ve TÜBİTAK da projeye destek verecek ve KOBİ'lerin yenilenebilir enerji yatırımları ile döngüsel ekonomi projelerini desteklemeyi amaçlayacaklar.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
160 0
450 Milyon Dolarlık Finansmanla Türkiye Yeşil Sanayi Projesi Hayata Geçiyor

Projenin Detayları

Türkiye Yeşil Sanayi Projesi kapsamında KOSGEB, KOBİ’lerin yenilenebilir enerji ve yeşil dönüşüm faaliyetlerini desteklemek amacıyla 250 milyon dolarlık kaynağı kullanacak. TÜBİTAK ise yeşil inovasyon faaliyetleriyle ilgili projelere 175 milyon dolarlık kaynak ayıracak. Ayrıca proje faaliyetlerinin koordinasyonu ve ulusal yeşil sanayi dönüşüm ajandasının uygulanması için 25 milyon dolarlık kaynak ayrılacak.

Proje, endüstriyel firmaların yenilenebilir enerji kullanımını artırmalarını, enerji verimli teknolojileri benimsemelerini ve döngüsel ekonomi prensiplerini uygulamalarını teşvik etmeyi hedefliyor. Ayrıca düşük karbon salınımına sahip, sürdürülebilir ve dayanıklı bir geleceğe geçiş için endüstriyel firmaları desteklemeyi ve ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi amaçlıyor.

Proje Destekleri

Proje kapsamında KOSGEB tarafından geri ödemeli desteklerle KOBİ’lerin yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği, atık yönetimi ve döngüsel ekonomi gibi konularda faaliyetlerine destek sağlanacak. TÜBİTAK ise yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan yeşil start-up’lar, KOBİ’ler ve büyük firmaların AR-GE projelerine destek verecek.

Projenin bir diğer bileşeni olan teknik destek ise proje yönetimi, tanıtım, ihtiyaç analizi, kapasite geliştirme, yeşil sanayi akademisi, izleme sistemi ve tanıtım ve yaygınlaştırma işlerini içerecek.

Sonuç

Türkiye Yeşil Sanayi Projesi, Türk sanayisini sürdürülebilir ve çevre dostu bir geleceğe taşımak için önemli bir adımdır. Proje sayesinde KOBİ’lerin yenilenebilir enerjiye geçişi teşvik edilecek, enerji ve kaynak verimliliği artırılacak ve karbon salınımı azaltılacak. Bu proje aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası anlaşmalara uyumunu sağlayarak karbonsuzlaşma hedeflerine daha da yaklaşmasını sağlayacaktır.

Proje Hedefleri

 • Türk sanayisini AB sınırda karbon mekanizmasına daha hazır hale getirmek
 • Karbon salınımını azaltmak ve Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşmak
 • KOBİ’lerin yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek
 • Döngüsel ekonomi ve kaynak verimliliğini teşvik etmek
 • Yenilenebilir enerji kullanımını artırmak ve enerji verimliliği sağlamak
 • Endüstriyel firmaların karbonsuzlaşma ve sürdürülebilirlik faaliyetlerine yönelik destek vermek

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir