Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Aile Bakanlığı Kadınlara Özel Müjdeyi Verdi: Ayda 1.870 TL Destek Ödemesi! Başvurular Başladı

Aile Bakanlığı Kadınlara Özel Müjdeyi Verdi: Ayda 1.870 TL Destek Ödemesi! Başvurular Başladı

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
107 0
Aile Bakanlığı Kadınlara Özel Müjdeyi Verdi: Ayda 1.870 TL Destek Ödemesi! Başvurular Başladı

Sadece Kadınlara Yönelik Aylık 1.870 TL Destek Ödemesi

Aile Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik desteklerine devam ediyor. Son haberlere göre, sadece kadınlara yönelik olarak aylık 1.870 TL destek ödemesinin yapılacağı duyuruldu. Ödemelere ilişkin başvuru şartları ve detaylar ise belirlendi.

Dul ve Yetim Aylığı Almak İsteyenlere Özel İmkanlar

Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, dul ve yetim aylığı almak isteyen kadınlara özel imkanlar sunulacak. Bu kapsamda, aylık 1.870 TL destek ödemesi yapılacak. Ödemeler, ihtiyaç sahibi olan kadınları desteklemek amacıyla gerçekleştirilecek.

Yüzde 50 ve Yüzde 25 Destek Oranları

Sigortalı olarak çalışan eşin vefat etmesi durumunda geride kalan eş veya çocuklar olmadığı takdirde, anne veya babaya maaş veriliyor. Kanuna göre, son maaşın yüzde 75’i eşe bağlanırken, eşin çalışıyor olması durumunda yüzde 50’lik kısım hesaplara yatırılıyor. Eğer iki veya daha fazla yetim çocuk varsa, eş için yüzde 50 ve çocuklar için yüzde 25 oranında maaş ödemesi gerçekleştirilecek.

Emekli Maaşlarına Göre Belirlenen Destek Miktarları

Yapılan hesaplamalara göre, en düşük emekli maaşının 5.500 TL olduğu durumda, yüzde 25’lik kısım 1.375 TL, yüzde 50’lik kısım 2.750 TL ve yüzde 75’lik kısım ise 4.125 TL olarak belirlenmişti. Bu miktarlar, destek ödemelerinin hesaplanmasında temel referans olarak kullanılacak.

Üniversiteye Giden Çocuklar ve Yaş Sınırları

Vefat eden kişinin üniversiteye giden çocukları, 25 yaşına kadar bu destek ödemesinden yararlanabilecekler. Erkek çocuklar ise 18 yaşına kadar destekten faydalanabilecekler. Kız çocukları ise evlenene kadar bu destekten yararlanabilecekler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir