Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Akaryakıta Zam Şoku! Motorine Rekor Zam: 4,37 TL Detayı

Akaryakıta Zam Şoku! Motorine Rekor Zam: 4,37 TL Detayı

Akaryakıt fiyatlarındaki artışa bir yenisi daha eklendi. Son dönemde döviz kurundaki yükseliş ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artışın etkisiyle akaryakıt zamları peş peşe gelirken, motorine rekor bir zam daha yapıldığı açıklandı. Bu zamla birlikte son 12 günde motorine toplamda 4,37 TL zam gelmiş olacak. Detaylar haberimizde...

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
108 0
Akaryakıta Zam Şoku! Motorine Rekor Zam: 4,37 TL Detayı

Motorine Rekor Zam: 4,37 TL Detayı Dikkat Çekiyor

Akaryakıt fiyatlarında artışlar devam ediyor. Son zam haberi ise motorine geldi. Motorin fiyatlarına gece yarısından itibaren litre başına 1 lira 64 kuruş zam yapılması bekleniyor. Bu zamla birlikte son 12 günde motorine toplamda 4,37 TL zam gelmiş olacak. Bu detay, akaryakıt fiyatlarındaki artışın vatandaşları olumsuz etkileyeceğinin bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Yeni Zam Geliyor, Benzin Fiyatları da Etkilenecek

Akaryakıt fiyatlarındaki artış hız kesmeden devam ediyor. Motorine yapılan rekor zamın ardından benzin fiyatlarına da yeni bir zam beklentisi oluştu. Döviz kuru ve uluslararası piyasalardaki ürün fiyatlarındaki artışın etkisiyle benzin fiyatlarında da zam bekleniyor. Bu durum, sürücülerin yakıt masraflarının daha da artmasına neden olacak.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile döviz kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Ancak bu hesaplama sonucunda dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve şehirlere göre farklılık gösterebiliyor.

EPGİS Fiyat Değişimlerini Paylaşmayacak

EPDK’nın fiyat değişimlerini açıklayan tek sendika olan EPGİS, suç duyurusuyla karşı karşıya kalmıştı. Bu durumun ardından sendika, dava süreci sonlanana kadar akaryakıt fiyatlarındaki değişimleri vatandaşlarla paylaşmayacağını duyurmuştu. Bu durum, tüketicilerin yakıt fiyatlarındaki gelişmeleri takip etmesini zorlaştıracak.

Motorin Fiyatları

ŞehirZam Öncesi FiyatYeni Fiyat
İstanbul23,87 TL24,51 TL
Ankara24,80 TL25,44 TL
İzmir24,41 TL25,05 TL

Bu zamla birlikte motorin fiyatları İstanbul’da litre başına 24,51 TL, Ankara’da 25,44 TL ve İzmir’de 25,05 TL olacak. Sürücülerin yakıt masraflarında yaşanan bu artış, bütçelerini olumsuz etkileyecek ve ulaşım maliyetlerini yükseltecek.

Akaryakıt fiyatlarındaki sürekli artışlar, sürücüler ve tüketiciler arasında endişe yaratmaya devam ediyor. Motorine yapılan rekor zam, vatandaşların ekonomik durumunu daha da zorlaştırırken, benzin fiyatlarındaki olası zam beklentisi ise gelecekteki maliyetleri belirsizleştiriyor. Yakıt masraflarının artması, ulaşımın yanı sıra diğer sektörlerde de fiyatları etkileyerek genel olarak yaşam maliyetlerini yükseltebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir