Alternatif Arama Motorları Nelerdir?: En İyi Seçenekler

Alternatif arama motorları ile keşiflerinizi arttırabilirsiniz. Web üzerinde sorgu yapmak istediğiniz anda gideceğimiz ilk nokta Google’dır. Bu internet devi günümüzde internet araması için diğer tüm arama sitelerinden daha fazla kullanılır. Google, kullanıcılara pek çok farklı alanda hizmet sunmaktadır. Tabii bazen insan bu durumda sıkılır. Google bu hizmeti verirken belirli kriterlere göre çalıştığı için genel aramalarda üst sıralarda aynı sonuçları üretebilmektedir. Farklı web sitelerine ulaşmak için ek sayfalara gitmek istemeyen veya bu şirketin çok fazla kişisel bilgisi olduğunu düşünen kişiler, İnternet arama hizmeti sunan diğer web sitelerine yönelmek isteyebilir. Bu yazımızda sizlere internet üzerinde arama hizmeti veren bazı siteleri tanıtmaya çalışacağız.

Yandex

image 3Pin

Bu konuda son yıllarda en ünlü ve kullanılan arama motoru Ruslar tarafından desteklenen Yandex’dir.  Özellikle yapmış oldukları sponsorluk sözleşmeleri ile ülkemizin internet arama pazarına ciddi bir giriş yapmayı başarmışlardır. Google’ın yarattığı hegemonyayı sarssalar da yıkmayı başaramadılar.

Baidu

image 4Pin

Dünyanın en büyük arama motorlarından biridir. Çin’de faaliyet gösteren internet sitesi Google’ın pazar payının en düşük olduğu ülke olmasına sebep olmuştur. Bizim kullanımımıza alternatif herhangi bir hizmet sunmasa da Google en ciddi rakip arama sitelerinden biridir.

Aol

image 5Pin

Belki de dünyanın en eski arama motorlarından biridir. Ancak rakibi kadar ileri görüşlü olmayıp sadece yerel olarak faaliyet gösterdiği için dünyaya açılamamıştır. Bugüne kadar hizmetlerini sunmaya devam etmektedir. Sadece alternatif arama motoru arayanların tercih edebileceği bir sitedir.

Ask.com

image 6Pin

Arama motoru bağlantısında her zaman Google’ın en büyük rakiplerinden biridir. Sadece yerel olarak değil, dünya çapında hizmet vermesi onu bizler içinn alternatifl haline getiriyor.  Arama konusunda en büyük rakibi Google’a benzediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ask.com’u kullanmak farklı bir deneyim olacaktır.

DuckDuckGO

image 7Pin

Türkçe arama özelliği ve ilginç tasarımı ile çok basit bir web sitesi olmasına rağmen, arama yapmak için kullandığı farklı algoritma ile dikkat çekmeyi başarıyor. Birçok farklı özelliği ile Google’a rakip olan sitelerden biridir. Aradığımız kelimenin yanındaki bilgi sekmesine basarak ne demek istediğimizi net bir şekilde görebilirsiniz.

Mahalo

Daha spesifik cevaplar arıyorsanız, aradığınızın bu arama motoru olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu sitedeki aramalara verilen cevaplar site üyelerine özel olarak verilmektedir. Sitede çalışan gönüllü araştırmacılar ve operatörler, sorunuzu yanıtlamak için çalışır.  Farklı bir arama deneyimi için tercih edilebilir. Maalesef Türkçe dil desteği yoktur. Mahalo 2023 dışında şuan da aktif olarak kullanılmamaktadır.

Arama Motorlarının Özellikleri

Birçok arama motorunun en temel işlevi, insanların internette aradıklarını daha kolay bulmalarını sağlamaktır. Ancak günümüzde bu siteler, büyük şirketlere veri akışı nedeniyle tepki çekmektedir.  Yalnızca şirketler değil, hükümetler de iç güvenlik ararken kullanıcıların ne yaptığını bilmek istiyor. Bu sayede olası bir terör saldırısına karşı önlem almayı amaçladıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazıları tarafından bu doğru kabul edilse de geniş bir kitle doğal olarak bu konuda daha özel bir arama motorunu kullanmayı tercih ediyor. Temel olarak, ne kadar gizli olursa olsun, tüm arama motorları kullanıcılarının verilerini özel olarak saklamayı tercih eder. Bu nedenle, internette ne aradığınıza çok dikkat etmeniz mantıklıdır.

Alternatif arama motorları nelerdir?

Alternatif arama motorlarının bir kaçı; Yandex, Baldu, Aol, Mahalo, Ask.com, Duckduckgo.com

Yorum yapın