Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Altın Değer Kaybediyor: Merkez Bankalarının Sıkılaştırma Mesajları ve Güvenli Liman Talebinin Azalmasıyla Düşüş Devam Ediyor

Altın Değer Kaybediyor: Merkez Bankalarının Sıkılaştırma Mesajları ve Güvenli Liman Talebinin Azalmasıyla Düşüş Devam Ediyor

Altın, ABD ve Avrupa merkez bankalarının daha fazla faiz artışı yapabileceğine dair mesajları ve güvenli varlık talebinin azalmasıyla değer kaybetmeye devam ediyor. Mayıs ayında rekor seviyeye yakın bir seviyeden düşmesinin ardından altın, fiyatlara destek verecek yeni bir katalizör eksikliği nedeniyle 1.940-1.980 dolar aralığında dar bir aralıkta işlem görüyor.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
114 0
Altin Deger Kaybediyor Merkez Bankalarinin Sikilastirma Mesajlari ve Guvenli Liman Talebinin Azalmasiyla Dusus Devam Ediyor

Altın Değerleri ve Kurlar

Spot altın ons başına 1.935 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise ons altın ve bankalar arası dolar/TL kuru üzerinden hesaplandığında 1.465 TL seviyesinden alıcı buluyor. Çeyrek altın 2.440 lira, Cumhuriyet altını ise 9.840 liradan satılıyor.

Merkez Bankalarının Sıkılaştırma Mesajları

Federal Rezerv (Fed), faiz artışlarına ara verirken daha fazla artışın muhtemel olduğunu ve faizlerin beklenenden daha yüksek olacağını vurguladı. Avrupa Merkez Bankası da faiz artış döngüsünün sona ermediğini açıkladı. Bu mesajlar, altın değerinde düşüşe neden oldu.

Güvenli Liman Talebinin Azalması

Altın, güvenli liman talebinin azalmasıyla da değer kaybetmeye devam etti. Bankacılık krizinin yayılacağı endişelerinin hafiflemesi ve ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin iyileşmesiyle güvenli varlık talebi bir miktar azaldı. Ancak, bazı uzmanlar risklerin tamamen sona ermediği görüşünü savunuyor.

Olası Fiyat Etkileyicileri

Uzmanlar, faizlerin yüksek seyretmesine rağmen ABD’de olası bir resesyon ve artan jeopolitik gerilimlerin yakın zamanda altın fiyatlarında bir ralliye neden olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, merkez bankalarının rezervlerini artırarak altın fiyatlarına destek olabileceği öngörülmektedir.

VanEck Altın Stratejisti’nin Tahmini

VanEck Altın Stratejisti Joe Foster, merkez bankalarının rezerv artışlarıyla altın fiyatının 2.075 dolara kadar çıkabileceğini belirtti. Ancak bu tahmin, fiyatlara destek olacak yeni bir katalizörün ortaya çıkmasına bağlıdır.

Çin Tüketici Verileri ve Etkisi

Üç yıllık pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından Çin’deki tüketici verileri yavaşlamaya başladı. Bu durum da altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir