Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Altın Fiyatları 3 Ayın Dibini Gördü! Dünya Altın Konseyi’nden Rakamlı Tahmin

Altın Fiyatları 3 Ayın Dibini Gördü! Dünya Altın Konseyi’nden Rakamlı Tahmin

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
109 0
Altın Fiyatları 3 Ayın Dibini Gördü! Dünya Altın Konseyi'nden Rakamlı Tahmin

Ons Altın Düşüşte, Dolar/TL Kurunda Gerileme

Fed’in faiz kararı sonrası ons altın, son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi ve dolar/TL kuru da düşüşe geçti. Bu gelişme, gram altın fiyatını rekor seviyeden aşağı çekti. Altın fiyatlarının yönü hakkında merak edenler için Dünya Altın Konseyi önemli bir açıklama yaptı. Uzmanlar, “Altın fiyatlarının 1.900 doların altına düşme ihtimalini doğuracak ters rüzgarları görmeye devam edeceğiz” derken, piyasanın 100 dolarlık gerilemede bile sağlıklı olduğunu belirtti.

Dünya Altın Konseyi: Altın Fiyatları 1.900 Doların Altına Düşme İhtimali Devam Ediyor

Dünya Altın Konseyi’nin Amerika kıtası baş piyasa stratejisti Joseph Cavatoni, Federal Reserve’in şahin bir eğilim sergilediğini ifade ederek bu durumun altın fiyatlarına etkisini değerlendirdi. Cavatoni, yaz aylarında altın fiyatlarında dalgalanma olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Uzmanlar, altın fiyatlarının hala 1.900 doların altına düşme ihtimalini taşıyan olumsuz etkenlerle karşılaşabileceğini belirtti. Ancak Cavatoni, fiyatların 100 dolar düşse bile piyasanın sağlıklı olduğunu vurguladı.

Analistler 2 Hafta Boyunca Dalgalanma Bekliyor

Fed’in Temmuz ayında 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapma olasılığının altın fiyatında toparlanmayı engellediği belirtiliyor. Marex’in metal analisti Edward Meir, önümüzdeki 2 hafta boyunca altın fiyatının 1.931-2.000 dolar aralığında dalgalanmaya devam edeceğini söyledi.

Ayrıca, ons altın fiyatının son gelişmelerle birlikte bugün 1970 dolar seviyelerinde bulunduğunu belirtmekte fayda var. Dolar/TL kurundaki gerileme ve ons altındaki düşüş, gram altın fiyatını aşağı çekti. Serbest piyasada hafta sonu altın fiyatları kırmızı bölgede seyretti ve gram altın 1.486 TL seviyelerinde işlem görmeye başladı. Diğer altın türlerinde ise çeyrek altın 2.487 TL, Cumhuriyet altını 10.095 TL ve 22 ayar bileziğin gramı 1.437 TL olarak değerlendirildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir