Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Altın Fiyatları Baskı Altında: Ons Altın ve Gram Altın Seyri

Altın Fiyatları Baskı Altında: Ons Altın ve Gram Altın Seyri

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
108 0
Altın Fiyatları Baskı Altında: Ons Altın ve Gram Altın Seyri

ABD Doları Güçlü Duruşunu Sürdürüyor

ABD dolarının güçlü duruşu, ons altın fiyatlarında baskı oluştururken gram altın fiyatlarında ise yatay bir seyir hakim olmaktadır. ABD ekonomisine yönelik beklentiler, Federal Rezerv’in faiz kararları ve ABD enflasyonundaki gelişmeler piyasalarda dengeyi sağlama konusunda önemli rol oynamaktadır. Geçtiğimiz hafta faiz kararını açıklayan Federal Rezerv, faiz indirimine gitmeme ve bu yıl içinde faiz indirimi olmayacağı mesajını vererek piyasalara yön vermiştir.

Bu gelişme sonucunda dolar, diğer para birimleri karşısında güçlü bir duruş sergilemektedir.

Ons Altın ve Gram Altın Seyri

Ons altın, haftaya 1958 dolar seviyesinden başlamıştır. Gün içinde en düşük 1954 dolar ve en yüksek 1958 dolar seviyeleri görülmüştür. Şu anda ons altın 1956 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

Gram altın fiyatları da ons altın fiyatlarını takip etmektedir, ancak döviz kurlarındaki volatilite karışık bir seyir izlemektedir. Gram altın, güne 1481 lira seviyesinden başlamıştır. Gün içinde en düşük 1473 lira ve en yüksek 1490 lira seviyeleri görülmüştür. Şu anda gram altın 1486 lira seviyesinden işlem görmektedir.

Altın fiyatlarındaki baskı, ABD dolarının güçlü duruşuyla ilişkilidir. Doların diğer para birimleri karşısında değer kazanması, ons altın fiyatlarını aşağı yönlü baskılamaktadır. Gram altın ise döviz kurlarındaki volatilite nedeniyle karışık bir seyir izlemektedir.

Altın, yatırımcılar için güvenli liman olarak görülmekte olup, küresel ekonomik gelişmeler ve para politikaları altın fiyatlarını etkileyebilmektedir. Bu nedenle altın piyasasındaki gelişmeler yakından takip edilmekte ve yatırımcılar tarafından ilgiyle izlenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir