Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. App Store ve Play Store’a Gerek Kalmayacak! Japonya Hükümeti Kritik Karar Aldı

App Store ve Play Store’a Gerek Kalmayacak! Japonya Hükümeti Kritik Karar Aldı

Japonya hükümeti, Apple ve Google'ın akıllı telefon uygulama mağazalarının rekabeti olumsuz etkilediği yönünde önemli bir karar aldı. Bu kararla birlikte kullanıcılar, kendi uygulama mağazaları dışındaki servisleri kullanarak uygulama indirme özgürlüğüne sahip olacaklar. Japonya'nın bu hamlesiyle rekabetin teşvik edilmesi ve uygulama fiyatlarının düşmesi bekleniyor. İşte detaylar...

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
106 0
App Store ve Play Storea Gerek Kalmayacak Japonya Hukumeti Kritik Karar Aldi

App Store ve Play Store için Kritik Karar!

Japonya hükümeti, Apple ve Google’ın akıllı telefon uygulama mağazalarının rekabeti olumsuz etkilediği yönünde önemli bir karar aldı. Bu karara göre, Apple ve Google kullanıcıları, kendi uygulama mağazaları dışındaki servisleri kullanarak uygulama indirebilecekler. Bu adımın rekabeti teşvik etmesi ve uygulama fiyatlarında düşüş yaşanması bekleniyor.

Yeni Düzenlemeyle Rekabet Artacak

Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno başkanlığında hazırlanan düzenlemenin önümüzdeki yıl yürürlüğe girmesi planlanıyor. Japonya hükümeti, bu kararla birlikte akıllı telefon işletim sistemi pazarında Apple ve Google’ın hakimiyetini azaltarak rekabeti artırmayı hedefliyor. Aynı zamanda kullanıcıların uygulama indirme sürecinde daha fazla seçeneğe sahip olmalarını sağlayacak.

Apple ve Google’ın Monopolüne Son Veriliyor

Apple, iPhone kullanıcılarının kendi uygulama mağazası dışından uygulama indirmesini engelleyerek monopol hâkimiyetini sürdürüyordu. Benzer şekilde, Android kullanıcılarının çoğunluğu da uygulamaları Google Play Store üzerinden indiriyor. Yeni düzenlemeyle birlikte, kullanıcılar farklı uygulama mağazalarını kullanarak uygulamaları indirebilecek ve bu durum da Apple ve Google’ın tekelleşmiş pazar hakimiyetine bir alternatif sunacak.

Geliştiricilere Maliyetlerde Düşüş Sağlanacak

Apple ve Google’ın kendi ödeme platformları dışındaki alternatif ödeme sistemlerini yasaklaması ve yüksek komisyon oranları talep etmesi, uygulama geliştiricileri için maliyetli bir durum oluşturuyordu. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte geliştiriciler, yeterli güvenlik ve gizlilik önlemlerini almak kaydıyla uygulamalarını App Store ve Play Store dışındaki platformlarda sunabilecekler. Bu da geliştiricilerin maliyetlerinin düşmesine ve uygulama fiyatlarının daha rekabetçi hâle gelmesine olanak sağlayacak.

Kullanıcıların Özgürlüğü ve Kolay Silme İmkanı

Japonya hükümeti ayrıca Apple ve Google’ı kullanıcıların uygulamaları kolayca silebilmesi konusunda da zorunlu kıldı. Bundan böyle her iki şirket, kullanıcıların istedikleri uygulamaları kolaylıkla kaldırabilmesine olanak sağlamakla yükümlü olacaklar. Bu adım, kullanıcıların uygulama indirme ve kaldırma süreçlerinde daha fazla özgürlüğe sahip olmalarını sağlayacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir