Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Apple iOS 17 ile Android’e Dalga Geçtiği Özelliği Getiriyor: NameDrop!

Apple iOS 17 ile Android’e Dalga Geçtiği Özelliği Getiriyor: NameDrop!

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
117 0
Apple iOS 17 ile Android'e Dalga Geçtiği Özelliği Getiriyor: NameDrop!

Apple, Android’e Dalga Geçtiği Özelliği iOS 17 ile Sunuyor

Akıllı telefon sektöründe ezeli rekabetin yaşandığı markalar arasında Android ve iOS öne çıkıyor. Her iki işletim sistemi de hem kullanıcılar hem de geliştiriciler arasında sürekli bir tartışma konusu olmuştur. Ancak Apple, yıllar önce Android’e dalga geçerek tanıttığı bir özelliği iOS 17 ile kendi cihazlarına getirmiş durumda. İşte bu ilginç gelişmeyle ilgili detaylar…

Apple iOS 17 ile NameDrop Özelliğini Sunuyor

Tam 10 yıl önce, 2013 yılında Apple, AirDrop adı verilen devrim niteliğinde bir teknolojiyi tanıttı. AirDrop, Bluetooth’a benzer bir veri paylaşım özelliği olarak karşımıza çıktı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, yeni bir iPhone’a geçerken eski iPhone’un verilerini kolaylıkla aktarabiliyor.

AirDrop, çevrede bulunan diğer iPhone’larla etkileşime geçerek çalışıyor. Kullanıcılar, veri alışverişi yapmak için diğer cihazların sahiplerinden izin alabiliyor ve fotoğraf, video, belge gibi dosyaları uzak mesafelere bile aktarabiliyor. AirDrop’un ilk tanıtıldığı dönemde, Android cihazlarda NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisi bulunuyordu. NFC teknolojisiyle veri aktarımı yapmak için ise cihazları birbirine temas ettirmek gerekiyordu.

Bugün banka kartları ve toplu taşıma kartlarında yaygın olarak kullanılan NFC, aslında ilk çıktığı dönemde cihazlar arası veri aktarımını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmişti. Apple, AirDrop özelliğini duyurduğunda “Artık telefonları çarpıştırarak veri aktarmanıza gerek yok” gibi ifadelerle Android cephesine gönderme yapmıştı. Ancak şimdi gelen NameDrop özelliği, Apple’ın o dönemde dalga geçtiği sistemi kendi cihazlarına taşıdığı anlamına geliyor.

NameDrop Özelliği ve Android Karşılaştırması

NameDrop özelliği, iki iPhone’un birbirine temas ettiğinde bilgi alışverişinde bulunmasını sağlıyor. Bu özellik genellikle kişisel kartvizit bilgilerini içeriyor, telefon numaraları, sosyal medya hesapları gibi verileri aktarmak için kullanılıyor. NameDrop aslında AirDrop ile de çalışabiliyor, ancak daha pratik bir kullanım için doğrudan iki iPhone’un temas etmesi yöntemi tercih edilmiş.

Bu tercih mantıklı olabilir, ancak Apple’ın Android cephesine “telefonları çarpıştırma” dalga geçmesi için bir intikam fırsatı da sunabilir. Çünkü Apple, önceden alay ettiği sistemi kendi cihazlarına entegre etmiş durumda. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir