Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. Araç Alacaklara Ticaret Bakanlığı Uyarısı: Bayilere Ceza Yağdı

Araç Alacaklara Ticaret Bakanlığı Uyarısı: Bayilere Ceza Yağdı

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe yaşanan sorunlara karşı önlem almak amacıyla harekete geçti. Bayilerdeki stokçuluk ve spekülatif fiyat artışlarına karşı cezalar kesilirken, tüketicilerin araca erişimini kolaylaştırmak için alternatif politika araçları ve düzenlemeler de gündeme gelebilir. İşte detaylar...

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 4 dk okuma süresi
148 0
Araç Alacaklara Ticaret Bakanlığı Uyarısı: Bayilere Ceza Yağdı

Ticaret Bakanlığından Otomotiv Sektörüne Uyarı ve Cezalar

Ticaret Bakanlığı, küresel ölçekte yaşanan üretim, tedarik ve lojistik sorunlarının otomotiv sektörünü etkilediğini ve bu durumun arz ve talep dengesizliğine yol açtığını belirtti. Bu sorunları fırsat bilen bazı kişilerin stokçuluk veya spekülatif fiyat artışı yapmaya çalıştığına dikkat çeken Bakanlık, bu tür uygulamalara karşı önlemler alınacağını açıkladı.

Bu kapsamda, otomotiv piyasasında aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarına ve stokçuluğa karşı mücadele etmek amacıyla “6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi” olarak bilinen pazarlama ve satış kısıtlamaları getirildi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda otomobil yetkili bayi ve oto galerilere toplamda 35 milyon 110 bin 527 TL idari para cezası uygulandı.

Stokçuluk faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen denetimlerde ise Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından otomotiv bayilerine toplamda 8 milyon 292 bin 360 TL tutarında idari para cezası verildi.

İlk Tescil Motorlu Kara Taşıtı Ticaretiyle İlgili Değişiklikler

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin sıfır taşıtlara erişimini zorlaştıran faaliyetlere karşı önlem almak amacıyla İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklikler yaptı. Bu değişikliklerle birlikte, otomobil yetkili bayilerinin taşıt satışından kaçınması, liste fiyatının üzerinde fiyat talep etmesi, müşteriyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlaması gibi uygulamaları halinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgelerinin iptal edileceği ve bir yıl süreyle yetki belgesi verilmeyeceği belirtildi.

Bu düzenlemeler kapsamında yapılan denetimler sonucunda Ankara, Bursa ve Adana’da faaliyet gösteren yetkili bayilere toplamda 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası verildi ve bu bayilerin ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal etmeleri bir yıl süreyle engellendi.

Ticaret Bakanlığından Alınan Önlemler Devam Ediyor

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründeki sorunların çözümü ve tüketicilerin araca erişiminin kolaylaştırılması amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Özellikle üretim, tedarik ve lojistik alanlarındaki sorunlar yakından takip edilirken, arz ve talep şartlarına bağlı olarak alternatif politika araçları ve düzenlemelerin uygulanması da değerlendirilecektir.

Tüketicilerin mağduriyet yaşamaması ve adil piyasa koşullarının sağlanması için Ticaret Bakanlığı, otomobil yetkili bayileri üzerinde yoğun denetimlerini sürdürecektir. Düzenlemelere uymayan bayilere ağır idari para cezaları ve diğer müeyyideler uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ederek, tüketicilerin araca erişimini kolaylaştırmak için gereken tüm önlemleri alacak ve adil, haklı ve istikrarlı işleyen piyasa şartlarını sağlamak için çalışmalarını sürdürecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir