Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Asgari Ücret Artışıyla Birlikte Borçlanma Maliyetleri Artacak

Asgari Ücret Artışıyla Birlikte Borçlanma Maliyetleri Artacak

Asgari ücretin temmuz ayında yapılacak zamıyla birlikte, askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanması maliyetlerinde de değişiklikler yaşanacak. İşsizlik maaşından sosyal ödemelere kadar birçok alanda etkili olan asgari ücret, Genel Sağlık Sigortası, SSK ve Bağ-Kur primlerinin ödenmesi gibi konuları da belirleyen bir gösterge rakamıdır. Askerlik ve doğum borçlanmaları için yapılan başvuruların maliyeti, asgari ücret zam oranıyla doğru orantılı olarak artacaktır. Bu durum, borçluların ödeyecekleri tutarlarda bir artışa neden olacaktır.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
108 0
Asgari Ücret Artışıyla Birlikte Borçlanma Maliyetleri Artacak

Askerlik ve Doğum Borçlanmalarının Maliyeti

Asgari ücrete yapılacak yaklaşık yüzde 30 zam ile birlikte günlük borçlanma miktarı da değişecektir. Şu anda günlük 106 TL olan borçlanma tutarı, yüzde 30 zam sonrasında 138 TL’ye yükselecektir. Aylık bazda bakıldığında ise bu fark 960 TL olacaktır. Doğum ve askerlik borçlanmalarında ise bu artış daha fazla hissedilecektir.

Örneğin, 2 yıllık bir doğum borçlanması için şu anda 76.861 TL olan ücret, temmuz ayında yapılacak başvuru sonrasında 99.919 TL’ye çıkacaktır. Bu durumda, 2 yıllık fark 23.058 TL olacaktır. Benzer şekilde, 18 aylık askerlik borçlanması için ödeme miktarı şu anda 57.646 TL iken, tahmin edilen yüzde 30 zam sonrasında 74.939 TL olacaktır. Bu da ödeme farkının 17.293 TL olacağı anlamına gelmektedir.

Yurt Dışı Borçlanması ve Bağ-Kur İhyası

Yurt dışı borçlanmalarında ise yüzde 45 oranında bir ödeme yapılması gerekmektedir. Bu durumda, aylık fark bin 351 TL olacaktır. Bağ-Kur ihyasında ise yüzde 34,5 oranında ödemeler olduğu için aylık olarak bin 35 TL’lik bir fark ortaya çıkacaktır. Örneğin, 2.000 günlük bir borçlanma için ödenecek tutar 69.000 TL olacaktır.

Başvuru ve Ödemeler

Başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek olup, başvuru anında ödeme yapılmasına gerek yoktur. Başvurunun ardından ödeme emri bir ay sonra gönderilecektir. Ağustos sonu gibi gerçekleştirilecek ödemeler için başvurunun iptal olmaması için zamanında ödeme yapılması önemlidir.

Başvurusunu temmuz ayında yapacak olan vatandaşlar, asgari ücret zam oranıyla birlikte cebinde yüzde 30’luk bir artışla kalacaklardır. Bu gelişmeler, asgari ücretin artışıyla birlikte borçlanma maliyetlerindeki değişiklikleri ortaya koymaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir