Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bilim İnsanlarından BioNTech Davası Hakkında Yorumlar: Endişeye Gerek Yok, Tazminat Peşinde Koşan Bir Avuç İnsan…

Bilim İnsanlarından BioNTech Davası Hakkında Yorumlar: Endişeye Gerek Yok, Tazminat Peşinde Koşan Bir Avuç İnsan…

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
121 0
Bilim İnsanlarından BioNTech Davası Hakkında Yorumlar: Endişeye Gerek Yok, Tazminat Peşinde Koşan Bir Avuç İnsan...

Aşı Karşıtları Bilinçli Yanlış Bilgilendirme Yapıyor

Alman biyoteknoloji firması BioNTech’e karşı açılan dava, bilim insanları tarafından endişeye gerek olmadığı yorumlarıyla karşılandı. Almanya’da bir sağlık çalışanının Kovid-19 aşısının yan etkileri olduğu iddiasıyla mahkemeye başvurmasının, aşı karşıtı grupların tazminat almak amacıyla halkı yanlış bilgilendirdiği bilinciyle yapıldığı ifade edildi.

Kovid-19 Pandemisine Çözüm Getiren Aşılar Hedefte

BioNTech ve Moderna gibi mRNA bazlı aşıları üreterek Kovid-19 pandemisine son veren şirketlere karşı açılan davalar, Türkiye ve dünya genelinde endişe yarattı. Almanya’da iki büyük avukatlık bürosunun mahkemeye sunduğu 200 dava dosyasında, aşıların “şüpheli” ilaçlar olduğu ve kalp kası tutulması, beyin sisi gibi yan etkileri olduğu iddiaları yer aldı.

Bilim İnsanlarından Değerlendirmeler

Bilim insanları, dava hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Nuriye Ortaylı: Halk sağlığı uzmanı olan Prof. Dr. Nuriye Ortaylı, bu tür söylentilere kulak asmanın ve panik olmanın gereksiz olduğunu belirtti. Yüzde 80’in üzerinde bir aşılama oranıyla toplumun büyük bir kısmının enfeksiyona maruz kalmadığını ifade etti. Aşı karşıtlığının bir “moda” haline geldiğini ve kanıta dayalı bilimin önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, BioNTech dahil Kovid-19 aşılarının kalıcı yan etkileri olduğu iddialarının tamamen yanıltıcı ve algı oluşturmadan ibaret olduğunu söyledi. Dava hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

  • Bugüne kadar 11 bin 800 kişi yan etki sebebiyle başvuruda bulundu, ancak hiçbir yan etki aşıyla ilişkilendirilemedi.
  • Kovid-19’un kalbe etkisi aşıdan 10 kat daha fazladır.
  • Aşıların bilinen yan etkileri arasında baş ağrısı, ateş, yorgunluk ve kas ağrısı bulunur.
  • Bir tarafta hayatı kurtulan 20 milyon insan varken, diğer tarafta tazminat peşinde koşan bir avuç insan bulunmaktadır. Bu dava, aşı karşıtlarının insan hayatını hiçe saydığı girişimlerden biridir.

Sonuç Olarak

Bilim insanları, BioNTech davasının aşıların güvenliği ve etkinliği konusunda endişe yaratmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Kanıta dayalı bilim ve yüksek aşılama oranları, pandemiyle mücadelede en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Aşı karşıtlarının yanlış bilgilendirme ve tazminat talepleriyle halkı kandırmaya çalıştığına dikkat çekilmektedir. Bilim insanları, toplumun sağlığını koruma adına aşıların önemini ve güvenilirliğini vurgulamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir