Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bitcoin Neden Düşüyor? Mart 2023 Seviyesine Geriledi

Bitcoin Neden Düşüyor? Mart 2023 Seviyesine Geriledi

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
116 0
Bitcoin Neden Düşüyor? Mart 2023 Seviyesine Geriledi

Fed Kararları ve Powell’ın Açıklamaları Düşüşe Neden Oldu

Bitcoin ve diğer kripto paralar, Federal Rezerv’in faiz oranlarını sabit tutma kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında düşüş yaşadı. Yatırımcılar, faizlerin sabit tutulmasına rağmen fiyatların neden düştüğünü merak ediyor.

Faiz Beklentilerinin Revize Edilmesi Düşüşte Rol Oynadı

Bitcoin’deki düşüşün nedeni, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin gelecekteki faiz oranı beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesiyle ilişkilidir. Fed üyelerinin faiz beklentilerini gösteren nokta tablosunda artış yaşandı ve 2023 sonuna kadar olan medyan beklenti yüzde 5.6’ya çıktı. Bu durumda, bu yılın kalan dört toplantısında iki faiz artışı daha yapılacağı öngörülüyor.

Powell’ın Açıklamaları Şahin Bir Duraklama Olarak Nitelendirildi

Fed Başkanı Jerome Powell, basın toplantısında “Bu yıl birkaç faiz artışı daha yapmak uygun olabilir.” dedi ve temmuz ayı için henüz bir karar alınmadığını vurguladı.

Bazı ekonomistler, Fed’in faiz kararı ve Powell’ın açıklamaları sonrasında durumu “şahin bir duraklama” olarak nitelendirdi. TradeStation aracı kurumunun üst düzey yöneticilerinden David Russell, “İnsanlar, şahin bir duraklama beklerken beklenenden daha şahin bir duraklama ile karşılaştı.” şeklinde konuştu. Russell, iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini ve Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için bu fırsatı kaçırmak istemeyeceğini öne sürdü.

Bitcoin ve kripto para piyasaları, makroekonomik faktörlerden oldukça etkilenen volatil bir piyasa olarak biliniyor. Yatırımcılar, bu tür durumlarda piyasaları dikkatle takip etmeli ve risklerini yönetmeye özen göstermelidirler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir