Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BM’nin Uyarısı: Suriye’deki İnsani Kriz “Astronomik” Boyutlarda

BM’nin Uyarısı: Suriye’deki İnsani Kriz “Astronomik” Boyutlarda

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve BM Kalkınma Programı (UNDP), Suriye'deki savaşın insanlar üzerindeki etkisinin "astronomik" boyutlara ulaştığını açıkladı. Üç BM örgütü, Suriye'deki insani maliyetin büyüklüğüne dikkat çekerken, ülkede 15 milyondan fazla kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu ve 13 milyon kişinin yerinden edildiğini belirtti.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
122 0
BMnin Uyarisi Suriyedeki Insani Kriz

Birleşmiş Milletler Suriye’deki Savaş Hakkında Konuştu

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve BM Kalkınma Programı (UNDP), Suriye’deki insani krizin büyüklüğü konusunda ciddi bir uyarıda bulundu. Üç BM örgütü, Suriye’deki savaşın İkinci Dünya Savaşı’ndan bile daha uzun sürdüğüne dikkat çekti ve savaşın Suriye halkı, mülteciler ve komşu ülkeler üzerinde “astronomik” bir insani maliyete neden olduğunu belirtti.

Suriye’de 15 milyondan fazla kişinin insani yardım ve korumaya muhtaç olduğu bildirildi. Ayrıca, 13 milyon kişinin de yerinden edildiği ifade edildi. Bu büyük insani kriz, savaşın etkilerinin ne kadar derin olduğunu gösteriyor. Ayrıca Türkiye, Mısır, Irak, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerde 13,5 milyon kişinin uzun vadeli desteğe ihtiyaç duyduğu belirtildi.

BM örgütleri, uluslararası toplumun ciddi mali destek sağlaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Özellikle Suriyeli çocukların büyüme ve gelişimlerinin olumsuz etkilendiği vurgulandı. Suriye için açıklanan yardım planlarının yeterli fonlanmadığına dikkat çekildi ve Mısır, Ürdün, Irak, Lübnan ve Türkiye gibi ülkelerin, küresel ekonomik baskılara rağmen büyük bir yük üstlendiği belirtildi.

Suriye için düzenlenen 7. Brüksel Konferansı, AB’nin Suriye halkına olan bağlılığını ve desteğini göstermek amacıyla gerçekleştiriliyor. Konferans, Suriye ve komşu ülkelerde yaşayan Suriyelilerin artan ihtiyaçlarını karşılamak için insani ve mali desteği artırmayı hedefliyor. Geçen yılki konferansta 6,4 milyar avro taahhüt edilmişti. Bu yıl ise daha fazla kaynak sağlanması ve Suriye’ye ve ev sahipliği yapan ülkelere destek verilmesi bekleniyor.

Suriye’deki insani krizin boyutu her geçen gün artıyor ve bu krizin çözümü için uluslararası toplumun daha fazla çaba göstermesi gerekiyor. Savaşın etkileriyle mücadele etmek ve Suriyeli insanların yaşamlarını normale döndürebilmeleri için acil yardım ve uzun vadeli destek sağlanması önem taşıyor.

Kriz “Astronomik” Boyutlarda

Birleşmiş Milletler, Suriye’deki insani krizin boyutunun “astronomik” olduğunu açıkladı. Ülkede 15 milyondan fazla kişi insani yardıma muhtaç durumda ve 13 milyon kişi yerinden edildi. BM örgütleri, uluslararası toplumdan daha fazla mali desteğe çağrıda bulunuyor. Suriye için düzenlenen 7. Brüksel Konferansı, Suriyelilere ve ev sahipliği yapan ülkelere destek sağlamayı amaçlıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir