Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Boğaz Geçişlerinde Yeni Düzenleme: Ülkeye Döviz Girişini Artıracak “O” Tarihi Adım!

Boğaz Geçişlerinde Yeni Düzenleme: Ülkeye Döviz Girişini Artıracak “O” Tarihi Adım!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Boğaz geçiş ücretlerinde yapılan yeni düzenlemeyle ülkeye döviz girişini artıracak önemli bir adım atıldığını duyurdu. Altın frank üzerinden belirlenen ücretlerde yapılan güncelleme, uluslararası gemilerin Türk Boğazlarından geçişlerini etkileyecek. Detaylar haberimizde...

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
141 0
Boğaz Geçişlerinde Yeni Düzenleme: Ülkeye Döviz Girişini Artıracak "O" Tarihi Adım!

Boğaz Geçiş Ücretleri Yeniden Düzenlendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından geçen gemilerden alınan ücretlerin 1 Temmuz itibariyle yeniden düzenlendiğini açıkladı. Bu düzenlemeyle birlikte uluslararası gemilerden alınacak ücretler, ülkeye döviz girişini artırmayı hedefliyor.

Yeni Fiyat Güncellemesiyle Boğaz Geçiş Ücretleri Artırıldı

Bakan Uraloğlu, yapılan yeni fiyat güncellemesiyle uluslararası gemilerin Türk Boğazlarından geçişlerinde uygulanacak ücretlerin artırıldığını belirtti. Daha önce 39 yıl aradan sonra 2022 yılında gerçekleştirilen ilk güncellemeyle net ton başı ücret 4,08 dolara çıkarılmıştı. Şimdi ise 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bu ücret 4,42 dolara yükseltildi.

Boğaz Geçişlerinde Montrö Sözleşmesi Uygulanıyor

Boğaz geçiş ücretlerinin Montrö Sözleşmesi kurallarına göre belirlendiğini vurgulayan Bakan Uraloğlu, ücretlerin gemilerin net tonajı (NRT) baz alınarak hesaplandığını ifade etti. Bu ücretler, sağlık denetimi hizmeti, fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti olmak üzere 3 kalem üzerinden alınıyor. Güncellenen fiyatlarla birlikte Türk Boğazlarından geçen uluslararası gemilerden alınacak ücretler artırıldı ve böylece ülkeye daha fazla döviz girişi sağlanması hedefleniyor.

Ücret Artışıyla Ülkeye Döviz Girişi Destekleniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı açıklamada, güncellenen fiyatlarla birlikte ülkeye döviz girişini artıracak önemli bir adım atıldığını belirtti. Örnek olarak, 10 bin net tonajlı bir geminin geçiş ücretinin 17 bin 760 dolara yükseleceğini söyledi. Bu adımın ülke ekonomisine katkı sağlayacağı ve döviz girişinin artmasına yardımcı olacağı vurgulandı.

Bu düzenleme ile Türk Boğazlarından geçen uluslararası gemilerden alınan ücretlerdeki artış, ülkenin döviz kazancını artırma amacını taşıyor. Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarına göre bu adım, Boğaz geçişlerinden sağlanan gelirin artmasını ve ülke ekonomisine olumlu katkı sağlamayı hedefliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir