Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Borsa İstanbul’da Yeni Zirve: BIST 100 Endeksi Rekor Kırdı

Borsa İstanbul’da Yeni Zirve: BIST 100 Endeksi Rekor Kırdı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya güçlü bir başlangıç yaparak 5.724 puanla yeni tarihi zirvesine ulaştı.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
150 0
Borsa İstanbul'da Yeni Zirve: BIST 100 Endeksi Rekor Kırdı

Geçen hafta yüzde 10’luk bir yükseliş kaydeden BIST 100 endeksi, cuma gününü 5.626 puandan tamamlamıştı. Yeni haftaya ise bu yükselişi sürdürerek yüzde 1.7 prim yaparak başladı ve 5.724 puana çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 0.80 ve holding endeksi yüzde 1.3 oranında artış kaydetti.

Şimşek Etkisi

Borsa İstanbul’daki bu yükselişte, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Mehmet Şimşek’in atanması ve Bakan Şimşek’in piyasalar tarafından olumlu karşılanan açıklamalarının etkili olduğu belirtiliyor.

Bakan Şimşek, göreve başladığı hafta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği olmadığını ve makro finansal istikrarı önceliklendireceklerini ifade etmişti. Ayrıca daha zengin ve dirençli bir Türkiye için şeffaflık, tutarlılık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirliğin önemine vurgu yapmıştı.

Merkez Bankaları Odakta

Analistler, küresel pay piyasalarının, ABD, Avrupa, Japonya ve Çin merkez bankalarının para politikalarının açıklanacağı haftaya temkinli başladığını belirtiyor.

ABD Merkez Bankası (Fed), çarşamba günü yapacağı toplantıda politika faizini sabit bırakması bekleniyor. Yatırımcıların odak noktası ise Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası açıklamalarında vereceği sinyaller olacak.

Analistler, Fed’in bu hafta faiz artırımlarına ara verebileceğini öngörmesine rağmen, temmuzda 25 baz puanlık bir faiz artışı yaparak “şahin” politikalarına son verebileceğini tahmin ediyor. Ayrıca, ABD ekonomisindeki iş gücü piyasasının soğuma sinyalleri verdiği ve enflasyon verilerinin de fiyatlamalar açısından önemli olduğu belirtiliyor.

Sonuç olarak, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin yeni tarihi zirvesini görmesi, Mehmet Şimşek’in atanması ve olumlu açıklamalarıyla piyasalar tarafından desteklenen bir ortamda gerçekleşti. Küresel pay piyasaları ise merkez bankalarının politika kararlarına odaklanarak temkinli bir başlangıç yaptı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir