Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Büyük Kripto Borsalarında Hacim Düşüşleri: SEC Davalarının Etkisi

Büyük Kripto Borsalarında Hacim Düşüşleri: SEC Davalarının Etkisi

SEC'nin Coinbase ve Binance'e açtığı davalar sonucunda büyük kripto borsalarında son 24 saatte ciddi hacim düşüşleri yaşanıyor ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Coinbase ve Binance gibi büyük kripto para borsalarına yönelik açtığı davaların etkisiyle, son 24 saat içinde borsalardaki işlem hacimlerinde önemli düşüşler görülmektedir. Özellikle Binance, büyük fon çıkışlarına şahit olurken, CoinMarketCap verilerine göre en büyük 9 borsanın hacimleri %30 ila %55 arasında gerilemiştir. Detaylar haberimizde...

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
154 0
Büyük Kripto Borsalarında Hacim Düşüşleri: SEC Davalarının Etkisi

Büyük Kripto Borsalarında Hacim Düşüşleri

Son günlerde, SEC tarafından Coinbase ve Binance’a yönelik yapılan yasal müdahalelerin etkisiyle büyük kripto para borsalarında önemli düzeyde hacim düşüşleri yaşanmaktadır. CoinMarketCap verilerine göre, en büyük 9 kripto para borsasının son 24 saatteki hacim düşüşleri %30 ila %55 arasında değişmektedir.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, %33’lük bir düşüşle 5.6 milyar dolarlık bir işlem hacmine gerilemiştir. BTC/USDT işlem çifti, toplam hacmin %23’ünü oluşturarak en çok işlem gören çift olmuştur. Binance’den çekilen Bitcoin miktarında da SEC davası sonrasında büyük bir artış yaşanmıştır.

Glassnode adlı zincir üstü veri platformuna göre, Binance’in Bitcoin bakiyesi son bir haftada %5.7 oranında azalmıştır. Ancak Binance, FTX iflasında yaşadığı kayıplardan çok daha fazlasını deneyimlemiştir, bu nedenle borsanın bu zor günleri atlatması daha kolay olabilir.

Coinbase adlı bir diğer borsanın da SEC davası sonrasında işlem hacmi yaklaşık %41 oranında azalmıştır. Özellikle Ethereum “staking” hizmetlerindeki çekim taleplerinin artmasıyla birlikte, yatırımcıların ABD’de “staking”in yasaklanabileceği endişesiyle Ether’lerini çekmek istedikleri düşünülmektedir.

Diğer kripto para borsaları olan Kraken, Bitstamp ve Bitfinex gibi platformlarda da işlem hacimlerinde %5’e varan düşüşler yaşanmıştır.

Kripto Borsaları ve SEC Davalarının Etkisi

SEC’nin Coinbase ve Binance gibi büyük kripto borsalarına açtığı davalar, kripto para piyasasında önemli etkiler yaratmaktadır. Bu davalara ilişkin gelişmeler, yatırımcıların güvenini sarsmakta ve borsalardaki işlem hacimlerini düşürmektedir. Hacim düşüşleri, kripto para piyasasında oynaklığın artmasına ve fiyat dalgalanmalarının yaşanmasına neden olmaktadır.

Kripto para sektörü, düzenleyici kurumlarla olan ilişkilerini daha iyi düzene koyma ve mevcut yasalara uyum sağlama sürecinde bulunmaktadır. Borsaların bu tür yasal müdahalelere karşı daha dirençli hale gelmeleri ve tüketicilerin güvenini korumaları önem taşımaktadır.

SEC davalarının etkisiyle yaşanan hacim düşüşleri, kripto para piyasasında geçici bir durum olabilir ve sektörün yeniden toparlanma sürecine girmesi mümkündür. Ancak, kripto para yatırımcıları ve borsa kullanıcıları için mevcut durumu yakından takip etmek ve güvenliği sağlamak önemli bir adımdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir