Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çay Fiyatlarına %44 Zam Geldi! Vatandaşların Tepkisi Nasıl Olacak?

Çay Fiyatlarına %44 Zam Geldi! Vatandaşların Tepkisi Nasıl Olacak?

Çay Severler İçin Kötü Haber: Çay Fiyatlarına Büyük Zam Geldi!

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 3 dk okuma süresi
295 0
cay cover

Türkiye, dünyanın en fazla çay tüketen ülkeleri arasında yer alırken, çay severleri üzecek bir gelişme yaşandı. Çay sektörünün önemli oyuncularından olan Çaykur, çay fiyatlarına yüzde 43 oranında zam yaparak, vatandaşları şaşırttı. Bu zam sonucunda en çok tercih edilen Rize Turist çayının kilogram fiyatı 97.81 TL’den 141.54 TL’ye yükseldi.

Çay Sektörü Paydaşlarından Zam Talepleri

Çay sektörü paydaşları, yapılan zamın ardından çay fiyatlarına yüzde 10-15 aralığında bir zam daha yapılması gerektiğini belirtiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yaş çay alım fiyatlarının ardından Çaykur, kuru çay fiyatlarını artırdı ve çaylara yüzde 43 oranında zam uyguladı. Yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderildi.

TÜİK Verilerine Göre Çay Fiyatlarındaki Artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Mayıs ayı verilerine göre, çay ve diğer demlenmiş içecek çeşitleri grubu aylık bazda yüzde 1.48 artış gösterdi. Yıllık bazda ise çay fiyatları yüzde 47.25 oranında yükseldi. Haziran ayındaki zamın etkisi ise Temmuz ayı enflasyon rakamlarında görülecek.

Zam Oranları ve Çay Markaları

Çaykur’un en popüler çay markalarından biri olan Rize Turist çayı, yüzde 44.7 oranında zamlandı. Eski fiyat listesinde 1 kilogramlık Tiryaki çayının tavsiye edilen perakende satış fiyatı 95.95 TL iken, yeni listede aynı çayın fiyatı 138.38 TL’ye çıktı. Bu da Tiryaki marka çayının yüzde 44.2 oranında zamlandığı anlamına geliyor. Çaykur’un diğer kategorilerindeki çaylara yapılan zamların ortalaması ise yüzde 43 olarak belirlendi.

cay fiyat cover

Çay Severlerin Beklentileri

Çay sektörü temsilcileri, Çaykur’un ilerleyen aylarda çaya yüzde 10-15 oranında yeni bir zam daha yapabileceği konusunda iddialarını dile getiriyor. Şu an raflardaki çayın fiyatının 2023 üretim fiyatının çok altında olduğunu belirten sektör paydaşları, çay fiyatlarında gelecek zam beklentilerini dile getiriyor.

Vatandaşların Tepkisi Merak Ediliyor

Çayın zam gelmesi, Türkiye’de çay kültürünün önemli bir parçası olduğu düşünülürse, kahvehanelerde ve vatandaşlar arasında tepkilerin nasıl olacağı merak ediliyor. Zam sonrası çay tüketiminde bir düşüş yaşanabileceği öngörülüyor.

Yukarıdaki bilgilere göre, çay fiyatlarına yapılan zam, çay severleri olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Çayın zam oranlarındaki artışın devam edip etmeyeceği ise ilerleyen dönemlerde netlik kazanacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir