Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin’deki Teşvik Sinyalleri Petrol Fiyatlarını Yükseltti

Çin’deki Teşvik Sinyalleri Petrol Fiyatlarını Yükseltti

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
116 0
Çin'deki Teşvik Sinyalleri Petrol Fiyatlarını Yükseltti

Petrol Fiyatları, Çin’de Beklenen Teşviklerle Artış Gösteriyor

Petrol fiyatları, zayıf dolar ve Çin’de daha fazla teşvik beklentisiyle Asya’da yatay seyrediyor. Özellikle ABD ve Avrupa’daki yüksek faiz oranlarına ilişkin endişelerin ağır basması, petrol fiyatlarının altı haftanın en büyük sıçramasının ardından bu istikrarlı seyri sürdürmesine yardımcı oluyor.

ABD ham petrolü, önceki seanslarda gösterdiği yüzde 3.4’lük yükselişin ardından varil başına 70 doların üzerinde tutunarak, ılımlı bir haftalık kazanç rotasına girmiş durumda.

Çin, durmuş olan ekonomik toparlanmayı canlandırmak için para politikasını gevşetmeye hazırlanıyor ve daha fazla hedefli teşviklerin açıklanacağı beklentisi bulunuyor. Ayrıca, Pekin haftanın başlarında büyük bir ham petrol ithalat kotası duyurdu. Bu durum da doların Ocak ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirmesine neden oluyor ve çoğu alıcı için petrolü daha ucuz hale getiriyor.

Çin’de Ham Petrol Üretimi Arttı

Singapur’daki Saxo Capital Markets piyasa stratejisti Charu Chanana, “Genel olarak Çin’in faaliyet verileri hayal kırıklığı yaratsa da, Mayıs ayında Çin’in ham petrol üretimi arttı. Teşvik beklentileri de hissiyatı desteklemeye devam ediyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Federal Rezerv (Fed) Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmese de, kalıcı enflasyon endişeleri ve işgücü piyasasının gücü nedeniyle önceden beklenenden daha yüksek oranlar sinyali verdi. Avrupa Merkez Bankası ise Perşembe günü ana faiz oranını artırarak, önümüzdeki ay başka bir artışın muhtemel olduğunu öne sürdü.

Petrol piyasası, doların zayıflığı ve Çin’deki teşvik beklentileriyle desteklenmeye devam ediyor. ABD ve Avrupa’daki faiz oranlarındaki belirsizlikler, petrolün cazibesini artırıyor ve yatırımcıların dikkatini çekiyor. Yakın gelecekte, Çin’den gelecek teşvik haberleri ve diğer ekonomik gelişmeler petrol fiyatları üzerinde etkili olmaya devam edecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir