Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Citi, Dolar/TL’de Uzun Pozisyona Geri Döndü

Citi, Dolar/TL’de Uzun Pozisyona Geri Döndü

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
103 0
Citi DolarTLde Uzun Pozisyona Geri Dondu

Citi Stratejistleri, TCMB Faiz Kararı Sonrası Dolar/TL’de Uzun Pozisyon Alıyor

Citi stratejistleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı sonrası güncelledikleri notta, kurumun model portföyünü uzun dolar/TL pozisyonuna çevirdiğini belirtti. Luis E Costa ve Bhumika Gupta liderliğindeki Citi stratejistleri, yayımlanan notta “Model portföyümüzde uzun Dolar/TL pozisyonuna geri dönüyoruz” ifadelerini kullandı.

Citi, 3 aylık forward dolar/TL alımı önerirken, 30 hedef ve 22 zarar kes seviyelerini belirledi. Stratejistler, kısmi olarak kaldırılması beklenen Kovid-19 kısıtlamalarının dolar talebini artırabileceğini öngörüyor.

Citi stratejistleri, ekonominin yüksek dolar/TL ve faiz şokuna tepki vermesiyle birlikte regülatörlerin statükoya geri dönebileceği riskine dikkat çekti.

TCMB’nin faiz artırım kararı sonrasında dolar/TL kurunun yükselişe geçtiği görüldü. Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkaran TCMB, bu kararla birlikte dolar/TL kurunu yukarı yönlü hareket ettirdi ve 24,5 seviyesinin üzerine çıkmasına neden oldu.

Bu gelişmeler, döviz piyasalarında önemli etkiler yaratabilir ve yatırımcılar için fırsatlar sunabilir. Ancak döviz işlemlerindeki riskleri göz önünde bulundurmak ve piyasa koşullarını dikkatlice değerlendirmek önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir