Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Covid-19 Virüsü Beyin Hücrelerinde Kronik Sinir Sistemi Hastalıklarına Sebep Olabilir

Covid-19 Virüsü Beyin Hücrelerinde Kronik Sinir Sistemi Hastalıklarına Sebep Olabilir

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
140 0
Covid-19 Virüsü Beyin Hücrelerinde Kronik Sinir Sistemi Hastalıklarına Sebep Olabilir

Avustralyalı bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, Covid-19 virüsünün beyin dokusunda kronik sinir sistemi hastalıklarına neden olabileceğini ortaya koydu. Bu bulgu, virüsün nörobiyolojik belirtilere sebep olacak şekilde beyin hücreleriyle etkileşime geçtiğini göstermektedir.

Covid-19 Virüsü ve Beyin Hücreleri

Queensland Üniversitesi’nden araştırmacılar, Covid-19 virüsünün beyindeki nöron ve glia hücrelerinin zarlarına adaptasyonla geçebildiğini kanıtladılar. Yapılan deneylerde fare ve insan beyin kültürleri kullanılarak virüsle enfekte edildi ve virüsün hücre zarlarını füzyonla geçtiği ve hücreler arasında bağlantı kurduğu gözlemlendi.

Yeni Bir Olasılık: Nöral Füzyon

Araştırmacılar, genel kanının bir virüsün beyne girdiğinde ya hücre ölümüne ya da enfeksiyona neden olduğu şeklinde olduğunu belirtiyor. Ancak bu çalışma, Covid-19’un nöral füzyon adı verilen üçüncü bir olasılığa yol açtığını göstermektedir. Nöral füzyon, virüsün beyin hücrelerine zarar vermeden onlarla etkileşim kurmasını sağlayan bir süreçtir.

Covid-19’un Sinir Sistemi Üzerindeki Etkisi

Araştırmacılar, Covid-19’un sinir sistemine saldıran diğer virüslerin nöropatolojisi ve işleyişini anlamak için önemli bir adım olduğunu vurguluyorlar. Bu çalışma, HIV, kuduz, kızamık, Zika ve diğer virüslerin neden olduğu sinir sistemi hastalıklarının anlaşılmasına katkıda bulunabilir.

Bu önemli araştırma, “Science Advances” dergisinde yayımlandı. Covid-19 virüsünün beyin hücreleriyle etkileşime geçerek kronik sinir sistemi hastalıklarına sebep olabileceği göz önüne alındığında, bu bulgular sağlık uzmanları için önemli bir bilimsel gelişmedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir