Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dolar/TL Yükselişle Güne Başladı: Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

Dolar/TL Yükselişle Güne Başladı: Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
128 0
Dolar/TL Yükselişle Güne Başladı: Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

Dolar/TL 23,67 Seviyelerinde İşlem Görüyor

Dolar/TL, yeni güne yükselişle başlayarak 23,67 seviyelerinde işlem görüyor. Dünkü dalgalı seyrin ardından dolar/TL, günü önceki kapanışın hemen üzerinde olan 23,63 seviyesinden tamamladı.

Kur Farkı Göz Korkutuyor: Bakın Ne Kadar Oldu

Güne yükselişle başlayan dolar/TL, saat 10.35 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 23,6740 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 değer kazancıyla 25,5450 seviyesinde bulunurken, sterlin/TL ise yatay seyirle 29,8510 seviyesinden satılıyor.

ABD Enflasyon Rakamları Beklentinin Altında

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları yatırımcıların odak noktasında yer alıyor. ABD’de dün açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda ise yüzde 4 artış göstererek beklentilerin altında kaldı. Bu durum, yıllık enflasyonun Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini gösteriyor.

Fed’in Faiz Artırması Bekleniyor

Fed’in faiz kararı ve Powell’ın açıklamalarıyla birlikte piyasalarda oluşacak sinyallerin yön üzerinde etkili olması bekleniyor. Analistler, enflasyonun hala Fed’in hedeflediği seviyenin üzerinde olduğunu belirterek, gelecek ay Fed’in politika faizini yüzde 60 ihtimalle 25 baz puan artırması öngörülüyor.

Bugün İzlenecek Veriler

Bugün Fed’in faiz kararının yanı sıra Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri takip edilecek. Teknik açıdan dolar endeksinde 103 seviyesinin destek, 105 seviyesinin ise direnç konumunda olduğu belirtiliyor.

Dolar/TL’nin yükselişiyle birlikte kur farkı göz korkuturken, piyasalar Fed’in kararlarına ve açıklamalarına odaklanmış durumda. Yatırımcılar, doların seyrini yakından takip ederken, ekonomik verilerin ve merkez bankalarının politikalarının piyasalar üzerindeki etkilerini değerlendiriyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir