Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dolar Yükselişi E-ticaret Siparişlerinin İptaline Neden Oldu!

Dolar Yükselişi E-ticaret Siparişlerinin İptaline Neden Oldu!

Doların değer kazanması, e-ticaret sektöründe siparişlerin sıkça iptal edilmesine neden oluyor. Uzmanlara göre, keyfi iptaller tüketicilere maliyet getiriyor ve tüketicilerin haklarını koruma yollarını öğrenmeleri önem taşıyor.

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 2 dk okuma süresi
207 0
cwletd x NRNV cover

Dolar kurundaki artış, özellikle e-ticaret ve online bilet satış sitelerinde siparişlerin iptal edilmesine yol açıyor. Özellikle dövizle ilişkili ürünlerde fiyatların yükselmesiyle birlikte firmalar, gerekçesiz bir şekilde siparişleri iptal edebiliyor.

Bir tüketici olan Emin Özkan, bir e-ticaret sitesinden satın aldığı akıllı saati teslim alamadı. Ürünü sipariş ettiği zaman saat 24 bin TL iken, 5 gün sonra fiyatı 36 bin 500 TL’ye çıkmıştı. Özkan, firmaların bu tür fiyat artışlarını bahane ederek tüketicileri mağdur ettiğini ifade ediyor.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, internet satış platformlarının haklı bir gerekçe olmaksızın siparişleri iptal etmeleri durumunda, aradaki fiyat farkını tüketiciye ödemek zorunda olduklarını belirtiyor.

Ağaoğlu, tüketicilerin güçlü bir konumda olduğunu ve kanunların tüketicileri koruduğunu vurguluyor.

Benzer iptaller otobüs biletlerinde de yaşanıyor. Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, firmaların zorunlu olmadıkça otobüs seferlerini iptal etme haklarının olmadığını belirtiyor.

Tüketiciler, böyle bir iptalle karşılaştıklarında Ulaştırma Bakanlığı’na ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kuruluna başvurarak şikayette bulunabilirler.

Tüketici haklarını korumak ve mağduriyet yaşamamak için bilinçli olmak büyük önem taşıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir