Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Altın Konseyi’nden Dolar Tahmini: 14 Gün Sonra Dolar Bu Rakama Ulaşacak!

Dünya Altın Konseyi’nden Dolar Tahmini: 14 Gün Sonra Dolar Bu Rakama Ulaşacak!

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
114 0
Dünya Altın Konseyi'nden Dolar Tahmini: 14 Gün Sonra Dolar Bu Rakama Ulaşacak!

Dolar Kurunda Flaş Gelişme ve Beklentiler

Mehmet Şimşek’in Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’na atanmasıyla birlikte dolar kurunda hareketlilik yaşanıyor. Merkez Bankası’nın yeni başkanıyla 22 Haziran’da yapacağı faiz açıklaması ise büyük bir merak konusu haline geldi. Gözler dolarda… Dünya Altın Konseyi ise beklenen rakamı açıkladı ve doların 14 gün içinde bu seviyeye ulaşacağı tahminini paylaştı. İşte 18 Haziran 2023 dolar kuru ve detaylar…

Dünya Altın Konseyi’nden Flaş Dolar Kararı

Dolar kurundaki hareketlilik devam ederken Dünya Altın Konseyi, çarpıcı tahminlerini ardı ardına paylaşıyor. Joseph Cavatoni, Dünya Altın Konseyi’nin Amerika kıtası baş piyasa stratejisti olarak Federal Rezerv’in sağlam bir şahin eğilimini sürdürdüğünü belirtti ve bu durumun fiyatlarda değişikliklere yol açacağını ifade etti. Özellikle yaz aylarına dikkat çeken uzmanlar, bu sürecin altın fiyatlarında kısa vadede dalgalanmalara neden olabileceğini vurguladı.

Uzmanlara göre altın fiyatlarının 1.900 doların altına düşebileceği ters rüzgarlar oluşabilir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı’ndan sonra eylül ayında orta vadeli ekonomi programının belirleneceğini ve enflasyonla mücadele konusunda etkin ve kararlı adımlar atacaklarını söyledi.

Doların Beklenen Seviyesi: 14 Gün Sonra Bu Rakam

Dolar kuruna ilişkin önemli açıklamalarıyla dikkat çeken Dünya Altın Konseyi, cari yıl sonu döviz kuru tahminini bir önceki anket dönemine göre yükseltti. Önceki anket döneminde 23,09 TL olan tahmin, şimdiki anket döneminde 26,18 TL olarak revize edildi. Ayrıca 12 ay sonra dolar kurunun 28,99 TL olacağı beklentisi ortaya çıktı. Haziran sonrası tahminlerin ardından 14 gün içinde dolar kurunun 23,92 TL seviyesine ulaşması bekleniyor.

Son Durum: 18 Haziran 2023 Dolar Kuru

Doların son kapanış fiyatı 23,6711 TL olarak gerçekleşti. Dolar/TL kuru alış fiyatı 23,6609 TL, satış fiyatı ise 23,6169 TL seviyesinde işlem görüyor.

Aynı şekilde euro da yüzde 0,68’lik bir değişim yaşadı ve yukarı yönlü hareket etti. Euro, bir önceki kapanışını 25,6526 TL olarak yaparken şu anda alış fiyatı 25,9669 TL ve satış fiyatı 25,9670 TL olarak belirlendi.

Dolar kurundaki gelişmeler ve tahminler piyasaları yakından ilgilendiriyor. Doların seyri, ekonomi politikaları ve uluslararası gelişmelerle birlikte belirlenecek. Yatırımcılar ve vatandaşlar ise doların geleceği konusunda dikkatli olmayı sürdürüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir