Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili Nevera ABD’ye Teslim Edildi

Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili Nevera ABD’ye Teslim Edildi

Rimac Nevera, dünyanın en hızlı elektrikli otomobili unvanına sahip olarak ABD'ye teslim edildi. Bu üstün performansa sahip elektrikli hiper otomobil, Rimac Automobili tarafından bir müşteriye New York'taki bayileri aracılığıyla ulaştırıldı. Rekor kıran hızları ve etkileyici tasarımıyla dikkat çeken Nevera, elektrikli otomobil segmentinde yeni bir dönemi temsil ediyor.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
124 0
Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili Nevera ABD'ye Teslim Edildi

Rimac Nevera: En Hızlı Elektrikli Otomobil

Rimac Automobili, elektrikli hiper otomobili Nevera’yı ABD’ye teslim ettiğini duyurdu. Bu özel teslimat, Rimac’ın dünyanın en hızlı üretim elektrikli otomobili unvanını taşıyan Nevera modelini sahiplerine ulaştırdığı ilk adımı temsil ediyor. Şirketin uzun süren test ve geliştirme çalışmalarının ardından üretim versiyonu hayata geçirilen Nevera, performans severlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Rimac Nevera’nın Eşsiz Performansı

Nevera, sadece bir gün içinde 23 hız rekoru kırarak elektrikli otomobil segmentinde farkını ortaya koydu. 2 milyon Euro değerindeki bu üst düzey otomobil, hızlanma, aerodinamik performans, azami hız ve durma gücü alanlarında dikkat çekici sonuçlar elde etti. Almanya’daki bir test pistinde gerçekleştirilen 0-249-0 rekoruyla adından söz ettiren Nevera, ayrıca 0-60 mph (1.74 saniye), 0-100 mph (3.23 saniye), 0-120 mph (4.19 saniye), 1/4 mil (8.26 saniye) ve 0-200 mph (10.86 saniye) gibi birçok rekora imza attı.

Nevera’nın Teknik Özellikleri

Rimac Nevera, dört bağımsız karbon kovanlı sabit mıknatıslı elektrik motoru, dört bağımsız invertör ve vites kutusu ile güçlendirilmiş tork vektörlemeli önden çekiş sistemiyle donatılmıştır. Ön tarafta bulunan iki motor 307 bg güç ve 270 Nm tork üretirken, arka taraftaki motorlar 612 bg güç ve 900 Nm tork üretebilmektedir. Nevera, 120 kWh batarya paketiyle 300 mil menzil sunmaktadır. Ayrıca, sedefli Barut Grisi renkteki ilk modeliyle birlikte Genmetal Infinitus jantlar ve parlak siyah kaliperlerle şık bir görünüm sergilemektedir.

Rimac Automobili’nin satış müdürü Ronmi Kert, Nevera’yı sahibine bizzat teslim etmekten büyük bir gurur duyduğunu ifade etti. Elektrikli araçlara ilgi duyan erken benimseyenlerin sayısının artmasıyla birlikte Kert, elektrikli araç pazarının belirleyici gücü olduğunu vurguladı.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, zaman zaman yeni nesil Roadster’ın Rimac Nevera’nın kırdığı performans rekorlarını aşacağını ima etse de Tesla Roadster henüz piyasaya sürülmedi. Nevera’nın hız, güç ve performans alanında elde ettiği başarılar, elektrikli otomobil teknolojisinin geleceğine dair heyecan verici bir önizleme sunuyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir