Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Elazığ Dahil Deprem Bölgesindeki İllere Önemli Destek! Bu haber KOSGEB borcu olanları ilgilendiriyor!

Elazığ Dahil Deprem Bölgesindeki İllere Önemli Destek! Bu haber KOSGEB borcu olanları ilgilendiriyor!

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 3 dk okuma süresi
164 0

KOBİGEL Programı İle Deprem Bölgesindeki İşletmelere Destek

KOSGEB’in küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik olarak uyguladığı KOBİGEL (KOBİ Gelişim Destek Programı) çağrısı sonuçlandı ve deprem bölgesinde yer alan işletmelere önemli destek sağlandı. Bu kapsamda, dijitalleşme alanında faaliyet gösteren 311 işletmeye toplamda 340 milyon liralık destek sağlanacak.

Rekabetçilik ve Verimlilik Odaklı Projeler de Desteklenecek

KOBİGEL çağrısı kapsamında, dijitalleşme alanında desteklenecek işletmelerin yanı sıra rekabetçilik ve verimlilik odaklı projeler de destekleniyor. Bu doğrultuda, 1,7 milyar lira bütçeye sahip bin 374 projeye destek verilecek. Toplamda bin 685 imalatçı KOBİ’ye ise 2 milyar 42 milyon liralık destek sağlanacak.

Acil Destek Kredisi ve Borçların Silinmesi

KOSGEB, deprem bölgesinde yer alan işletmelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı’nı devreye aldı. Bu program sayesinde küçük ve orta ölçekli işletmelere faizsiz kredi desteği sağlanıyor ve destek miktarı 1,5 milyon liraya kadar çıkabiliyor.

Ayrıca, deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 yılı borçları da tamamen silindi. Bu sayede işletmelerin finansal yükü hafifletilerek daha iyi bir başlangıç yapmaları amaçlanıyor.

Konteyner Desteği İle Barınma İhtiyaçları Karşılanacak

Deprem bölgesinde yer alan işletmelerin bir diğer sorunu ise iş gücünün tekrar çalışmaya başlaması için barınma ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu konuda KOBİ’lere konteyner başına 30 bin liraya kadar destek verilecek. Bu destekle işletmelerin barınma sorunları çözülerek üretim süreçlerinin hızla devam etmesi hedefleniyor.

KOSGEB Destekleri Devam Ediyor

KOSGEB, deprem bölgesindeki işletmelere sağladığı desteklerin yanı sıra ülke genelindeki çalışmalarına da devam ediyor. Dijitalleşme, verimlilik ve rekabetçilik gibi konularda KOBİ’lerin gelişimini destekleyen programlar yürütülüyor.

Son üç yılda KOBİGEL kapsamında desteklenmeye hak kazanan projelerin sayısı 935’e ulaştı. Bu projeler için toplamda 346 milyon lira destek sağlandı. KOSGEB, KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini hızlandırarak üretim süreçlerini iyileştirmelerine ve yerli teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

KOBİGEL programı, işletmelerin rekabet güçlerini artırarak ekonomideki paylarını yükseltmeyi hedeflemektedir. KOSGEB’in sağladığı destekler, deprem bölgesindeki işletmelerin yeniden yapılanmalarına ve güçlenmelerine önemli katkılar sunmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir