Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ev Sahiplerinin Kira Zammı Heyecanı: 13 Gün İçinde Önlem Alın!

Ev Sahiplerinin Kira Zammı Heyecanı: 13 Gün İçinde Önlem Alın!

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki gerilim giderek artıyor! %25'lik kira zam sınırıyla ilgili yasal sürenin sonuna sadece 13 gün kaldı. 1 Temmuz 2023 tarihiyle birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fahiş kira zamlarını engelleme amaçlı başlattığı zam sınırı uygulaması son bulacak. Kiracılar için önlem alma zamanı geldi!

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
112 0
Ev Sahiplerinin Kira Zammı Heyecanı: 13 Gün İçinde Önlem Alın!

Ev Sahiplerine Uyarı: Kira Zammı Sınırı Yaklaşıyor, Kiracıları 5 Bin TL’den 15 Bin TL’ye Çıkarmak Mümkün!

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar son zamanlarda ekonomik krizin etkisi ve dolar kurundaki hızlı artış nedeniyle gittikçe artıyor. Evini yüksek bir fiyatla kiraya vermek isteyen ev sahipleri, kiracıları evden çıkarmak için çeşitli yöntemler deniyor. Ancak hükümetin %25’lik zam sınırı politikasına karşı gelerek farklı yollarla kira zamlarını yükseltmeye çalışan ev sahipleri, kiracılar tarafından dava edilebiliyor.

Ancak 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında geçerli olan %25 kira artış sınırlaması uygulaması yaklaşık 13 gün sonra sona eriyor. Bu durumda kiracılar tedirginlik yaşarken, ne gibi önlemler alabileceklerini merak ediyorlar.

Yüzde 25 Kira Artışı Kimleri Kapsıyor?

Kira sözleşmeleri ve hukuki düzenlemelerimize göre kira bedeline yapılan zamlar genellikle TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) oranına bağlı olarak belirleniyordu. Ancak yeni dönemde, bir yıl boyunca TÜFE oranına bakılmaksızın en fazla %25 oranında kira zamı yapılabilmesine olanak sağlanacak. Geçmişe yönelik düzenlemelerin yapılamaması ilkesi gereği, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar kira sözleşmelerini yenileyenler bu düzenlemeye tabi olmayacaklar. Ancak sözleşmeler 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilendikçe yeni düzenleme geçerli olacak. Özetlemek gerekirse, 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında sözleşmesini yenileyen kiracılar bu kira artış sınırlamasından etkilenecekler.

Borçlar Kanunu’na eklenen geçici maddelere göre, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilenen kira sözleşmelerinde kira bedeli, bir önceki dönem kira bedelinin %25’ini aşmayacak. Kira artışı sınırlaması yalnızca konut kiraları için geçerli olacak.

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Bir taşınmazın kiralanması sırasında mülk sahibiyle kiracı arasında yazılı veya sözlü anlaşmalar yapılarak kira sözleşmesi oluşturulur. Borçlar Kanunu’nun 299. maddesi gereğince düzenlenen kira sözleşmeleri, hem kiracının hem de ev sahibinin mağdur olmaması ve olası sorunların çözülebilmesi için önem taşır.

Unutmayın, 1 Temmuz 2023 tarihinden sonra kira sözleşmesi yenilenen kiracılar, %25 kira artış sınırlamasına tabi olacaklar. Bu nedenle kiracılar, bu süre zarfında kiralık ev seçimlerini dikkatli bir şekilde yapmalı ve kira sözleşmesiyle ilgili hukuki haklarını doğru bir şekilde öğrenmeleri önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir