Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. EYT Başvurusu Yapanlara Bayram Öncesi Ödeme: 40.250 TL!

EYT Başvurusu Yapanlara Bayram Öncesi Ödeme: 40.250 TL!

EYT düzenlemesi sonucunda emekli olmak için başvuru yapan EYT'lilere sevindirici bir haber geldi. Emeklilik başvuruları tamamlanmamış olsa bile işlemi sona eren kişilere bayram öncesi toplu ödemeler yapılıyor. Bu ödemelerle birlikte EYT'liler 40.250 TL'ye kadar ödeme alacaklar. Detaylar haberimizde.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
106 0
EYT Basvurusu Yapanlara Bayram Oncesi Odeme 40.250 TL

EYT’lilere Bayram Öncesi 40.250 TL Ödeme

EYT düzenlemesi ile emeklilik hakkı kazanan ve Mart ayında başvuruda bulunan EYT’liler için sevindirici bir gelişme yaşanıyor. Emeklilik başvuruları hala tamamlanmayan kişiler dahi, işlemleri sona erenlere yönelik toplu ödemeler almaya başladılar. Bu ödemeler Kurban Bayramı öncesi gerçekleştiriliyor ve EYT’lilere ekonomik bir destek sağlıyor.

Bayram Öncesi Ödemeler Nasıl Hesaplanıyor?

Mart ayında emeklilik başvurusu yapan herkesin emekli maaşı, 1 Nisan’dan itibaren hesaplanmaya başlıyor. Emekli maaşları peşin olarak ödendiği için Nisan ayı maaş gününe kadar olan sürede yaklaşık yarım maaş ödemesi alınıyor. Bunun üzerine Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının maaşları da eklenince, işlemi tamamlanan EYT’liler 3,5 maaş tutarında toplu bir ödeme almaya hak kazanıyorlar.

Bayram Öncesi Toplu Ödeme

Bayram öncesinde işlemleri tamamlanan EYT’lilere, Ramazan ve Kurban emekli bayram ikramiyeleri ödeniyor. Sadece bayram ikramiyeleri 4.000 TL tutarında olup, en düşük emekli maaşı üzerinden hesaplandığında 3,5 aylık maaş toplamda 26.250 TL’yi buluyor. Ayrıca, emekli maaş promosyonu olarak da 10.000 TL ödemesi yapılıyor. Böylece, bayram gelmeden önce maaşı yeni bağlanan EYT’lilerin cebi adeta para doluyor. Toplamda 40.250 TL tutarında bir ödeme, bayram öncesi EYT’lilerin eline geçiyor.

İşlemleri Tamamlanmayanlara Avans Ödemesi

Emeklilik başvurusu yapılmış olmasına rağmen işlemleri tamamlanmayan EYT’lilere de SGK tarafından avans ödemesi yapılacak. Başvurunun üzerinden 90 gün geçmesine rağmen emekli maaşı bağlanmayanlara SGK, 3 net asgari ücret kadar avans ödemesi yapma zorunluluğuna sahip. Bu durumda olan kişilerin SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

EYT düzenlemesi sonucunda emeklilik başvurusu yapan EYT’lilere yapılan toplu ödemeler, bayram öncesi maddi anlamda rahatlama sağlıyor. Bu ödemelerle birlikte EYT’lilerin uzun yıllar süren bekleyişleri son buluyor ve emekli olmanın heyecanını yaşıyorlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir