Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Faizde Artış Beklentisi: Ekonomistlerden 1150 Baz Puan Tahmini

Faizde Artış Beklentisi: Ekonomistlerden 1150 Baz Puan Tahmini

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun perşembe günü açıklayacağı faiz kararı öncesinde ekonomistler arasında büyük bir beklenti var. Mart 2021'den bu yana faiz artışı yaşanmayan politika faizinde uzmanlar, yüzde 20-25 arasında bir artış öngörüyor. Bu beklenen artış miktarı 1150 baz puanı buluyor.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
108 0
Faizde Artış Beklentisi: Ekonomistlerden 1150 Baz Puan Tahmini

Ekonomistlerin Beklentileri Yüzde 15 ile Yüzde 35 Arasında Değişiyor

Yeni ekonomi yönetimiyle birlikte Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun kararı, Türkiye piyasalarının en önemli gündem maddesi haline geldi. Perşembe günü toplanacak olan kurulda faiz kararı açıklanacak. EKONOMİ Gazetesi’ne tahminlerini paylaşan ekonomistlerin beklentileri yüzde 15 ile yüzde 35 arasında değişiyor. Politika faizi, yüzde 40 seviyesindeki enflasyona rağmen yüzde 8,5 seviyesinde bulunuyor. Tahminlere göre, en düşük artış beklentisi 650 baz puan, en yüksek artış beklentisi ise 2650 baz puan seviyesinde. 17 ekonomistin tahminlerinin ortalaması ise yüzde 20-25 arasında belirlendi.

Merkez Bankası’nın Bağımsızlığı ve Faiz Politikası Tartışmaları

Son yıllarda Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantıları, bağımsızlık tartışmaları, düşük faiz politikası ve faizin önemini yitirdiği yönündeki açıklamalar nedeniyle piyasanın yüksek beklentilerinin olmadığı toplantılar haline gelmişti. Ancak yeni ekonomi yönetimiyle birlikte bu görüntü değişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in rasyonel politikalara dönüş vurgusu yapması, Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na atanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu politikaları desteklemesi, Para Politikası Kurulu toplantısının beklentilerini artırdı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir