Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fed Kararı Piyasaları Heyecanlandırıyor: Faiz Artışı Erteleme Sinyali Mi?

Fed Kararı Piyasaları Heyecanlandırıyor: Faiz Artışı Erteleme Sinyali Mi?

Fed, Faiz Artışlarını Gözden Geçiriyor ve Piyasalar Beklemede ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaları yakından ilgilendiren bir kararın eşiğinde bulunuyor. Fed'in çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıda, gösterge faiz oranının mevcut seviyesinde tutulması ve faiz artışlarının bir süreliğine durdurulması bekleniyor.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
167 0
Fed Kararı Piyasaları Heyecanlandırıyor: Faiz Artışı Erteleme Sinyali mi?

Faiz Artışı Beklentileri Geriliyor

Para piyasalarında yapılan fiyatlamalara göre, Fed’in gelecek hafta faiz artışı yapma olasılığı yüzde 34 seviyesinden geriledi. İş gücü piyasasında belirtiler soğumaya işaret ederken, faiz artışı beklentileri yüzde 29’a düştü.

Piyasalar, haziran toplantısını takiben temmuzda çeyrek puanlık bir artış ve ardından aralıkta benzer bir indirim beklentisi içerisinde bulunuyor. Ancak bazı Fed politika yapıcıları, duraklamanın nihai faiz oranını belirlemek için yeterli olmadığı görüşünde.

Toplantı Sonrası Açıklamalar Merakla Bekleniyor

Fed’in faiz artışlarının, ABD ekonomisindeki fiyat baskılarını azaltmada yardımcı olduğu ancak enflasyonun hedefin üzerinde seyretmeye devam ettiği gözlemleniyor. Bunun yanı sıra, Fed yöneticilerinin geleceğe yönelik beklentileri de yakından takip edilecek.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçmiş adımların ve son yaşanan bankacılık sorunlarının, kredi koşulları ve ekonomi üzerindeki etkisini değerlendirmek için faiz artışlarına ara verilmesinden yana olduğunu belirtti. Powell’ın yapacağı açıklamalar, gelecek ay gerçekleşecek olan bir sonraki toplantıda komitenin planlarına ilişkin ipuçları sunması bakımından önem taşıyacak.

Veriler ve Altın-Dolar Etkileşimi

12 Haziran itibarıyla haftanın veri takviminde enflasyon, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Fed’in para politikası kararı, haftalık işsizlik başvuruları, perakende satışlar, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı gibi önemli veriler yer alıyor. Bunların yanı sıra, Fed Başkanı Powell’ın toplantı sonrası yapacağı konuşma da büyük önem taşıyor.

Fed faizlerinin yükselmesi genellikle kısa ve orta vadede ABD dolarını güçlendirirken, altın fiyatlarını baskı altına alır. Ancak, Fed’in faiz artışlarına ara vereceği beklentisi altın talebini artırarak altın fiyatlarını destekleyebilir.

Bu gelişmelerin piyasalar üzerindeki etkisi yakından izlenirken, yatırımcılar ve analistler Fed’in faiz politikası rotasına yönelik ipuçlarını değerlendirecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir