Gönderme ve Dinlemenin Aynı Frekanstan Yapıldığı Kanallara Ne Denir?

Gönderme ve dinlemenin aynı frekanstan yapıldığı kanallara Simplex denir. Bir tür iletişim yöntemi olarak bilinen bu sistemde hem verici hem de alıcı aynı kanal üzerinde çalışır. Simplex tipi kanallarda aynı anda hem gönderme hem de alma mümkündür.

Tek yönlü kanal, çoklu çift yönlü kanallarla karıştırılır. İkisi arasındaki temel fark, tek yönlü kanalların hem göndermeye hem de dinlemeye, yani alıcı ve verici olarak tek bir yol üzerinden iletişim kurmasına izin vermesidir.

Simplex Kanalı Nedir?

Simplex kanallar hem gönderici hem de alıcı tarafından aynı anda kullanılabilen kanallardır. Verici ve alıcı aynı kanalda çalıştığı için bu bir iletişim aracı sağlar.

Bu kanallar daha çok tehlike ve acil durum bildiren konularda kullanılmaktadır. Tek yönlü kanallar ayrıca gemiden gemiye iletişim için yaygın olarak kullanılır. Komut işlemleri iletişiminde de tek yönlü kanalların kullanıldığını görebilirsiniz. Burada sadece bir frekans kullanılmıştır. İletişim gizli değildir.

Çeşitli VHF telsizlerinde duyulabildiği için asla gizli iletişim için kullanılmaz. Basitçe söylemek gerekirse, tek kanal iki farklı telsizin tek bir kanal üzerinden haberleşmesidir. Burada da aynı frekans kullanılıyor. Simplex müzakere için başka bir isim, dar kanal müzakere olarak bilinir.

image 67Pin

Dubleks Kanalı Nedir?

Dubleks kanallar liman operasyonlarında ve gemi hareketlerinde kullanılmaktadır. Gemi ile CRS arasında dubleks bir kanal kullanıldığını görebilirsiniz. Dubleks kanalın en önemli özelliği, haberleşme sırasında sadece CRS’den haberin duyulabilmesidir.

CRS, çift yönlü kanal içindeki iletişimleri duyabilir, ancak CRS’nin yayınını duyan diğer tüm kanallar bunları duyabilir. Bu nedenle çift yönlü kanal, tek yönlü kanala kıyasla daha gizli iletişim olanakları sunar. Kanalların gizlilik durumuna göre farklı kullanımları da mevcuttur. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, gemiden gemiye iletişimde gizlilik eksikliğinden dolayı kanal 23 kullanılmaz.

Dubleks kanallar ile hem alıcı hem de verici ile eş zamanlı iletişim mümkündür. Bu iletişim, bir cihaz için bir filtre ve iki ayrı anten gerektirir.

İlginizi çekebilir: HTTP Durum (Hata) Kodları ve Anlamları

Yorum yapın