Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Göz Bozukluklarına Son: Apple’ın Yeni Özelliği İle Telefon Ekranları Göz Sağlığı İçin Daha Güvenli

Göz Bozukluklarına Son: Apple’ın Yeni Özelliği İle Telefon Ekranları Göz Sağlığı İçin Daha Güvenli

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
108 0
Göz Bozukluklarına Son: Apple'ın Yeni Özelliği İle Telefon Ekranları Göz Sağlığı İçin Daha Güvenli

Apple, Göz Bozukluklarını Azaltmaya Yönelik Yeni Teknoloji Geliştirdi

Apple, telefon ve tablet ekranlarının göz sağlığına zarar vermesini önlemek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Amerika’da yapılan araştırmalar, bir Amerikalının günde en az 4 saatini akıllı telefon ekranına bakarak geçirdiğini ortaya koydu. Avrupa ülkelerinde bu süre biraz daha az olsa da yaklaşık 3 saat civarında olduğu belirlendi. Bu uzun süreler boyunca telefon ekranına bakmanın gözlerde miyopiye yol açabileceği tespit edildi. Apple ise bu soruna çözüm olarak ekran ve ekran ışıklarıyla ilgili yeni bir özellik sunuyor.

Apple’ın “Göz Mesafesi Özelliği” İle Göz Sağlığına Destek

Bir Amerikalı veya Avrupalı’nın günlük olarak akıllı telefon ekranına ne kadar süre baktığını paylaşmıştık. Ancak bu süre, tabletler, bilgisayarlar ve hatta akıllı saatlerle birlikte değerlendirildiğinde 7 ila 8 saate kadar çıkabiliyor. Apple, bu konuda çözüm sunarak yeni iOS sürümleriyle birlikte “Göz Mesafesi Özelliği”ni kullanıma sunuyor. Bu özellik, özellikle çocuklarda miyopi riskini azaltmayı hedefliyor. Miyopluk veya miyopi, uzaktaki nesnelerin bulanık göründüğü bir göz bozukluğudur.

Çocuklar genellikle telefon veya tabletleri gözlerine çok yakın tutarlar ve göz doktorları, miyoplukla yakın mesafeli çalışma veya görsel odaklanma gerektiren görevler arasında bir bağlantı olduğunu düşünmektedir. Apple’ın yeni özelliği, iPhone veya iPad kullanıcılarının ekran ile göz arasında güvenli bir mesafe bırakmasını teşvik ediyor. Bu isteğe bağlı bir özellik olup “Ayarlar” menüsünde “Ekran Süresi” seçeneğine dokunarak etkinleştirilebilir.

TrueDepth Kamera ile Çalışan Özellik

Apple’ın TrueDepth kamerayı kullanan bu özelliği, telefonunuzu gözünüzden 30 santimetreden daha yakın tuttuğunuzda uyarı veriyor. Bu sayede telefon ekranıyla gözleriniz arasında uygun bir mesafe korunmuş oluyor. TrueDepth kamera tabanlı özellik, iPhone XS ve daha yeni iPhone modellerinde, ayrıca 2018 iPad Pro ve daha yeni iPad modellerinde çalışmaktadır.

Görüşlerinizi Paylaşın

Sizce Apple’ın “Ekran Mesafesi” özelliği ne düşünüyorsunuz? Bu özellik sizce gerekliliğini karşılıyor mu? Yorumlarınızı bekliyoruz!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir