Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. IEA, Küresel Petrol Talebindeki Artış Tahminini Yükseltti

IEA, Küresel Petrol Talebindeki Artış Tahminini Yükseltti

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
128 0
IEA, Küresel Petrol Talebindeki Artış Tahminini Yükseltti

Küresel Petrol Talebi Rekor Seviyeye Ulaşacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), günlük petrol talebine yönelik artış tahminini yükselterek küresel petrol talebinin bu yıl rekor seviyeye ulaşacağını duyurdu. IEA’nın aylık petrol piyasası raporuna göre, günlük bazda 2 milyon 450 bin varil artışla talep 102 milyon 250 bin varile yükselecek. Bu tahmin, bir önceki rapora göre günlük 240 bin varil yukarı yönlü bir revizyon anlamına geliyor.

Çin’deki Talep Artışı Sürüyor

Raporda, Nisan ayında Çin’de günlük 16 milyon 300 bin varil ile tüm zamanların en yüksek petrol talebinin kaydedildiği belirtiliyor. Bu artışın devam edeceği öngörülüyor. OECD bölgesinde ise imalattaki durgunluk nedeniyle talep zayıf kalırken, küresel petrol talebindeki artışın büyük bir kısmının OECD dışı ülkelerden geleceği tahmin ediliyor.

Küresel Petrol Talebi Gelecek Yıl 103 Milyon Varile Ulaşacak

IEA, gelecek yıl için küresel petrol talebini günlük yaklaşık 103 milyon 110 bin varil olarak hesaplıyor. Bu da petrol talebindeki artış trendinin sürdüğünü gösteriyor.

Küresel Petrol Arzında Azalma Gözlemlendi

Rapora göre, geçen ay günlük küresel petrol üretimi önceki aya göre yaklaşık 660 bin varil azalarak 100 milyon 600 bin varile geriledi. OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise mayısta bir önceki aya göre 400 bin varil azalarak 28 milyon 500 bin varile düştü. Aynı dönemde OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi de 200 bin varil azaldı ve 66 milyon 800 bin varil olarak kaydedildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir