Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İhracatçılar Yeni Asgari Ücret Artışını Değerlendiriyor

İhracatçılar Yeni Asgari Ücret Artışını Değerlendiriyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkan vekili ve farklı ihracat birliklerinin temsilcileri, yeni asgari ücret artışını değerlendirdi. İhracatçılar, bu artışın çalışanların yaşam şartlarını iyileştireceğini ve iç piyasada hareketlilik sağlayacağını belirtti. Ancak işverenler, artışların üretim maliyetlerine etkisine dikkat çekti. Deprem bölgelerindeki işletmelerin desteklenmesi ve enflasyonun kontrol altına alınması da sektör temsilcileri tarafından önemli konular olarak vurgulandı.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 1 dk okuma süresi
107 0
Ihracatcilar Yeni Asgari Ucret Artisini Degerlendiriyor

İhracatçılar Memnuniyetini Dile Getiriyor

TİM başkan vekili ve İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, asgari ücret artışının enflasyon beklentilerini karşıladığını ve çalışanların yaşam şartlarını iyileştirmek için olumlu bir adım olduğunu belirtti. Ayrıca, bu artışın iç piyasada hareketlilik yaratacağına olan inancını dile getirdi.

İşverenlerin Endişeleri

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, asgari ücret artışının çalışan refahını artırmak için önemli olduğunu ancak işverenlerin üretim maliyetlerine kaçınılmaz olarak etkisi olduğunu ifade etti. Ayrıca, deprem bölgelerindeki işletmelerin desteklenmesi gerektiğini ve çalışanların ödediği vergilerden kesinti yapılmaması gerektiğini vurguladı. Öksüz, emek yoğun sektörlerin rekabetçiliğini artıracak şekilde prim desteğinin artırılması gerektiğini de belirtti.

Enflasyon Sorunu ve İhracatçılar

İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Güven Karaca, çalışanların güçlü olmasının üretimi güçlendireceğini ancak enflasyonun asıl sorun olduğunu söyledi. Karaca, enflasyonun çözülmediği sürece asgari ücret artışlarının işverenlerin maliyetlerine yansıtamadığı ve çalışanların geçici olarak memnun olacağı bir durum olacağını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir