Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İkinci El Otomobil Fiyatlarındaki Artış Devam Ediyor

İkinci El Otomobil Fiyatlarındaki Artış Devam Ediyor

Kur artışı, bayram tatili, yaz aylarının başlaması, kiralama sezonunun açılması ve araç tedarikindeki krizler, ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 4 ila 6 arasında bir artışın beklenmesine neden oluyor. Döviz kurundaki yükseliş ve enflasyonun etkisiyle yatırım aracı olarak değerini koruyan ikinci el otomobilde, fiyatlar sürekli olarak yükselmeye devam ediyor. Sıfır kilometre araç fiyatlarına yapılan zamın, ikinci el piyasasını da etkilediği görülüyor.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
112 0
Ikinci El Otomobil Fiyatlarindaki Artis Devam Ediyor

İkinci El Araçlarda Beklenen Fiyat Artışı

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, son günlerdeki döviz kuru artışının ikinci el araç fiyatlarını da etkilediğini belirtti. Haziran ayının son haftasına kadar ikinci el araçlarda yüzde 4 ila 6 arasında bir fiyat artışı beklediklerini ifade etti. Kur artışının otomobili bir yatırım aracına dönüştürdüğünü ve ticareti hızlandırarak ikinci el otomobil sayısını doğal olarak artırabileceğini belirtti.

Bekle-Fiyatlandır Dönemi

Döviz kurundaki yükseliş, ikinci el araç fiyatlarını kademeli olarak artırmaya devam ediyor. Karakaş, bu hızlı kur artışının araç alım-satım işlemlerine etkisini değerlendirdi. 2022 yılında yaklaşık olarak 6,4 milyon adet ikinci el araç satıldığını belirten Karakaş, bu yılın beklentilerinin daha yüksek olduğunu ve 2023 yılı sonunda 7,5 milyon satışa ulaşabileceklerini öngördüklerini dile getirdi. Ancak, kur artışının birçok kişinin araç satışını askıya alarak beklemeye geçmesine neden olabileceğini vurguladı. Sonuç olarak, otomobil artık bir yatırım aracı olarak görülmekte ve bu da talep üzerinde etkili olmaktadır.

Piyasa Kendi Yolunu Bulacak

Öte yandan, ekonomide yapılacak düzenlemelerin sektörde de farklı değişimlere yol açması bekleniyor. Karakaş, yeni ekonomi politikalarının otomobil piyasasına etkilerini değerlendirdi. Hükümetin rasyonel ekonomi politikalarına dönüşünün, yabancı yatırımcılar ve üretici markaları yeni planlar yapmaya yönlendireceğini belirtti. Ayrıca, elektrikli araçlar konusunda vergisel avantajları içeren düzenlemelerin geniş yankı uyandırabileceğini ifade etti. Bu bağlamda, kur, faiz ve enflasyon dengeleri doğrultusunda piyasanın kendi yolunu bulacağını ve fiyatlandırma yapacağını söyledi.

İkinci El Otomobil Fiyatlarındaki Beklenti

  • İkinci el otomobil fiyatlarında yüzde 4 ila 6 arasında artış bekleniyor.
  • Kur artışı, bayram tatili ve yaz aylarının başlamasıyla birlikte talep artışı yaşanması öngörülüyor.
  • Otomobilin yatırım aracı olarak görülmesi, ikinci el piyasasında hareketliliği destekleyebilir.
  • Döviz kurundaki artış, birçok kişinin araç satışını askıya almasına neden olabilir.
  • Yeni ekonomi politikaları ve vergi düzenlemeleri sektörde değişimlere yol açabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir