Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İlk Kanun Teklifi: Memur Maaşı Düzenlemesi

İlk Kanun Teklifi: Memur Maaşı Düzenlemesi

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, yeni dönemin ilk kanun teklifinin en düşük memur maaşının 22 bin TL olarak düzenleneceğini açıkladı. Ayrıca, emekli maaşlarına temmuz ayına dönük enflasyon farkı ve refah payı farkını ele alacak bir düzenlemenin de gündeme geleceği belirtildi.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
145 0
Ilk Kanun Teklifi Memur Maasi Duzenlemesi

En Düşük Memur Maaşı 22 Bin TL Olarak Düzenlenecek

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yeni dönemin ilk yasal düzenlemelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce beyan ettiği gibi en düşük memur maaşının 22 bin TL olacak şekilde düzenleneceğini belirtti. Ayrıca, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi emeklilerin maaşlarının temmuz ayına dönük hem enflasyon farkı hem de refah payı farkının beraberce ele alınacağı bir düzenlemenin de gündeme geleceğini ifade etti. Bu düzenlemeler, TBMM’nin yeni dönemdeki ilk faaliyetleri olacak.

Yeni Sivil Anayasa Çalışmaları Ekimde Başlıyor

Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları çerçevesinde, ekimde yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte öncelikli gündemlerinin yeni bir sivil anayasa olacağını da aktardı. Yeni anayasanın, sivil, demokratik, özgürlükçü, katılımcı ve kendi paradigmasını temellendirmiş bir şekilde Türkiye’yi “Türkiye Yüzyılı”nın ve yepyeni bir dünyanın lokomotifi haline getireceğini belirtti. Akbaşoğlu, bu yeni sivil anayasanın ekim ayında açılacak olan yeni yasama döneminde etraflıca konuşulacağını ifade etti.

Yol Haritası ve Geniş Uzlaşı İçinde Sivil Anayasa Çalışmaları

Yeni anayasa çalışmalarının yol haritasına değinen Akbaşoğlu, öncelikle usul ve metodun belirlenmesi gerektiğini söyledi. Geçmişte 2011 yılında bir komisyon kurulduğunu ve bu komisyonun tüm partilerin uzlaşısıyla çalıştığını belirtti. Bu tecrübeden yola çıkarak veya partilerin yaklaşımlarını göz önünde bulundurarak yeni bir usul oluşturulabileceğini ve toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelerek, toplumun beklentisini karşılayacak yeni bir anayasa yapılacağını vurguladı. Akbaşoğlu, sivil bir anayasanın, seçilmiş Meclis tarafından oluşturulması gerektiğini ve geniş bir uzlaşı içinde bu görevin yerine getirileceğini belirtti.

Yukarıdaki açıklamalar, AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu tarafından yapılan önemli açıklamaları içermektedir. Yeni dönemin ilk kanun teklifinin en düşük memur maaşını 22 bin TL olarak düzenlemeyi hedeflediği ve emekli maaşlarına da temmuz ayına dönük enflasyon farkı ve refah payı farkını ele alacak bir düzenlemenin gündeme geleceği belirtilmektedir. Ayrıca, yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte öncelikli gündemin yeni bir sivil anayasa olduğu ve ekim ayında bu konunun etraflıca ele alınacağı ifade edilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir