Medya Uzmanı Haberin Sesi
 1. Medya Uzmanı
 2. »
 3. Konu Dışı
 4. »
 5. Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 11 dk okuma süresi
247 0
Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

Sosyal medya artık her yaştan kullanıcıya sahip. Kendimizle ilgili bilgileri kaydettiğimiz, fotoğraflarımızın yer aldığı ve mesajlarımızın bulunduğu platformların güvenliği hepimiz için önemli. Zaman zaman Instagram hesabım başkasının eline geçti diyenleri görebiliyoruz.

Instagram hesabınız başkasının eline geçtiyse, hesabınıza mevcut şifrenizle giremezsiniz. Bu durumda hesabınızı ele geçiren kişi sizin adınıza paylaşımlar yapıp, sizmiş gibi davranarak takipçilerinizle de mesajlaşabilir. Bu yüzden sosyal medya hesabı başkasının eline geçenler oldukça tedirginleşiyor.

Instagram hesabınızı bir başkası ele geçirdiğinde tamamen çaresiz değilsiniz. Hesabınızı tekrar güvene alıp kurtarabilirsiniz. Bu tür durumlarda hesabınızı güvenli bir duruma getirmeniz için oluşturulmuş siteler ve uygulamalar vardır.

Eğer hesabınızda sizinle birlikte bir başkasının daha bulunduğunu düşünüyorsanız veya mevcut hesabınıza giremiyorsanız hemen hesabınızı güvenli hale getirmeniz gerekir. Bunun için isterseniz mobil cihazınızdan isterseniz de masaüstünüzden bu sitelere ulaşarak hesabınızı güvenli hale getirebilirsiniz.

Eğer Instagram hesabınız başkasının eline geçtiyse sizin için bu başlık altında uygulayacağınız başka yöntemler de sıraladık. Instagram hesap kurtarma yöntemlerini uygulayarak hesabınızı tekrar güvenli hale getirebilirsiniz.

Sosyal medya hesabı çalındığı zaman kullanılan hesabın türüne göre kurtarma yöntemi kullanılması gerekir. Ancak mümkünse bütün kurtarma adımlarını uygulamanızı öneririz. Bu hesabınızın güvenliği için daha garanti bir yol olacaktır.

Instagram Hesabını Kurtarma Nasıl Yapılır?

Instagram hesabım ele geçirildi ve erişim sağlayamıyorum diyorsanız tekrar kontrolü ele almanıza yardımcı olacak bazı yöntemler vardır.

Bu yöntemlerden biri de e-posta hesabınız üzerinden Instagram mesajlarınızı kontrol etmektir. Ancak bunun için Instagram hesabına e-posta adresinizi tanımlamış ve onaylamış olmanız gerekiyor.

Ayrıca e-posta adresiniz üzerinden mesaj gibi bildirimleri almayı da kapatmamış olmanız gerekiyor. Eğer bunları sağladıysanız mesajlarınızdan kolaylıkla haberdar olabilir ve daha kontrollü ilerleyebilirsiniz.

Ayrıca Instagram hesabınız tehlikede olduğu zaman yine Instagram üzerinden bir mail alırsınız. Bunun için yine mail adresinizin hesabınızda tanımlı olması gerekiyor.

Eğer e-posta adresiniz Instagram üzerinden tanındıysa ve onayladıysanız security@mail.instagram.com adresinden mail alırsınız. Bu mail genellikle gmail hesabınızın değiştiğini bildirir. Bu durumda hesabımı güvene al seçeneğini işaretlemeniz hesabı ele geçiren kullanıcının eklediği e-posta adresini etkisiz hale getirecektir.

Mail yoluyla Instagram hesabınızı bu şekilde kolayca kurtarabilmeniz için hesabınıza bir mail adresi tanımlamanız, yalnızca telefon numaranız üzerinden giriş yapmamanız önerilir.

Yine bu e-posta yoluyla Instagram hesabınızı güvene alma yöntemi şifre gibi bilgileriniz değiştiğinde size Instagram’dan bir güvenlik kodu ve bir giriş bağlantı linki talep etme şansı tanır.

İlgili İçerik: Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız? (ÇÖZÜM)

Instagram Üzerinden Giriş Bağlantısı Talep Ederek Hesabı Güvene Alma

Eğer Instagram hesabınız bir başkası tarafından ele geçirildiyse hesabınızın asıl sahibinin siz olduğunu onaylamanız için Instagram’dan telefon numaranıza veya e-posta adresinize bir bağlantı göndermesini isteyebilirsiniz.

Instagram üzerinden giriş bağlantısı gönderilmesini isterken yapmanız gereken aşağıda sıraladığımız adımları takip etmektir:

 • Giriş ekranına giderek giriş yapmak ile ilgili yardım al veya şifreni mi unuttun seçeneklerinden birini seçebilirsiniz
 • Burada karşınıza hesabınızla ilgili bazı bilgileri girmenizi isteyen bir ekran çıkacaktır. Kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefon numaranızı bu alana yazın ve daha sonra ileri seçeneğine dokunun. Ancak hesabınıza tanımladığınız kullanıcı adı, e-posta adresi ya da telefon numarası gibi bilgilere erişiminiz yoksa bu hesabınız için en son kullandığınız bilgileri girerek ileri seçeneğinin altında yer alan şifreyi yenileyemiyor musun seçeneğine dokunmanız ve burada gösterilen yönlendirmeleri takip etmeniz gerekiyor
 • 3. aşamada ise gerçek olduğunuzu, robot olmadığınızı onaylamanız için size bir sınama metni verilecektir. Burayı tamamlayarak ilerlemeniz gerekiyor.
 • Bu aşamada ise telefon numaranızı ya da e-posta adresinizi seçtikten sonra yine ileri seçeneğine dokunmanız gerekiyor
 •  Son olarak aldığınız kısa mesaj veya e-posta içeriğindeki giriş bağlantısını tıklayıp size verilen talimatları adım adım takip etmeniz gerekiyor

Instagram’dan Destek veya Güvenlik Kodu Talep Etmek

Eğer yukarıda saydığımız tüm seçenekleri denediyseniz ve yine de Instagram’ın size gönderdiği giriş bağlantısı yoluyla geri alamıyorsunuz bir seçeneğe daha sahipsiniz. Bu seçenek Instagram’dan yardım talebinde bulunmak.

Instagram üzerinden yardım talebi konusunda hem Android için hem de iPhone için Instagram uygulamasını indirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey sadece sizin giriş yapabildiğiniz güvenli bir mail adresini girmenizdir. Yardım talebinizi Instagram’a gönderdikten sonra Instagram tarafından bir mail alacaksınız.

Instagram Kimliğini Doğrulama

Eğer Instagram hesabınız başkası tarafından ele geçirildiyse ve bu hesabın profili sizin fotoğrafınızı içermiyorsa destek istemeniz durumunda Meta Destek Ekibi size otomatik yanıt veren bir e-posta gönderecektir.

Bu durumda gelen bu mail hangi e-posta adresi ile kaydolduysanız veya hangi telefon numarasını onayladıysanız ya da kaydolurken iPhone iPad veya Android olarak kullandığınız cihaz hangisi ise bunları belirtip kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir.

Ancak kurtarmak istediğiniz hesap sizin fotoğrafınızı içeriyorsa destek talep ettiğinizde sizden öncelikle gerçek bir kişi olup olmadığınızı ispat etmeniz istenecektir. Ayrıca kimliğinizi onaylamak için bir selfie videosu çekmenizi isteyerek kimlik onayı konusunda yardımınız talep edilecektir.

Eğer Instagram’ın bu kimlik doğrulama konusunda istediği yardım talebi için selfie videosu gönderirseniz bu aşamadan sonra verdiğiniz yeterli güvenliğe sahip e-posta adresine yine Instagram tarafından bir mail gönderilecektir.

Çektiğiniz bu selfie videosu sizin gerçek bir kişi olup olmadığınızı anlamak için ve söz konusu hesabın size ait olup olmadığından emin olmak için kullanılır.

Ancak bu video asla Instagram profilinde görünmez ve 30 günlük bir süre içinde silinir. Eğer gönderdiğiniz bu video yoluyla bahsettiğiniz kişinin siz olduğunuz konusunda bir tereddüt oluşur veya bu video üzerinden kimliğiniz onaylanmazsa yeniden incelenmek üzere bir selfie videosu daha göndermeniz gerekebilir.

Ayrıca şunu da bilmeniz gerekir ki Instagram selfie videolarında yüz tanıma teknolojisi kullanmaz. Selfie videoları sizin gerçek bir kişi olup olmadığınızı anlamak ve söz konusu profil sahibinin siz olup olmadığınızı anlamak için kullanılır. Eğer hesabınıza erişme yetkiniz olduğunu iddia ediyorsanız bu Instagram tarafından gerçek bir kişi aracılığıyla incelenerek onaylanır.

Instagram Hesabınıza Girerken Güvenliği Sağlamak

Instagram hesabınızın başkasının eline geçtiği konusunda şüpheleriniz varsa, sizinle birlikte hesabınızda bir kişinin daha aktif olduğunu düşünüyorsanız yukarıda saydığımız adımları takip ederek hesabınızı güvene alabilirsiniz.

Yine Instagram hesabınızın ele geçirilmesine yönelik bir girişim olduğunu düşünüyorsanız bu yöntemler yoluyla hesabınıza girebilirsiniz.

Instagram hesabının güvenliğini sağlamak için henüz giriş yapabildiğiniz aşamada uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Hesap güvenliğinizi arttıracak bu yöntemleri aşağıda sizin için sıraladık. Buna göre Instagram hesabının güvenliğini sağlamak için:

 • Şifrenizi değiştirebilirsiniz ya da e-posta adresinize bir şifre yenileme maili gönderebilirsiniz. Böylece hesabınıza yönelik bir girişimde bulunulduğunda hesabınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz
 • Instagram 2 faktörlü kimlik doğrulama yöntemi ile hesabınızın güvenliğini arttırmanız için size yardımcı olmaktadır. Siz de güvenliğinize ek bir güvenlik yöntemi eklemek istiyorsanız bu iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz
 • Yapabileceğiniz bir diğer şey ise. Instagram hesabınızdan tanımadığınız hesapları kaldırmaktır
 • Instagram hesabınız üzerinden kayıtlı e-posta adresi ve telefon numaranızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz
YouTube video

Kullanıcılarımız bu aramaları da yaptı

 • Instagram hesabım ele geçirildi nasıl geri alırım?
 • Instagram hesabım çalındı telefon numaram ve e postam değiştirildi ne yapabilirim?
 • Instagram hesabım çalındı nereye şikayet edebilirim?
 • Instagram hesabı nasıl kurtarılır?
 • Instagram hesabı kaç günde kurtarılır?
 • Instagram hesap incelemesi ne kadar sürer?
 • Siber suçlar fake Instagram hesabı bulabilir mi?
 • Instagram bir hesap kaç şikayette kapanır?
 • Instagram mesajlarına mahkeme ulaşabilir mi?
 • Savcılık kararıyla mesaj içeriği çıkar mı?
 • Ekran görüntüsü delil olur mu?
 • Savcılık WhatsApp mesajlarını görebilir mi?
 • Instagram Daha Sonra Tekrar Dene Hatası ve Çözümü 2023

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir