Medya Uzmanı Haberin Sesi
 1. Medya Uzmanı
 2. »
 3. Konu Dışı
 4. »
 5. Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız? (ÇÖZÜM)

Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız? (ÇÖZÜM)

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 13 dk okuma süresi
254 0
Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız

Sosyal medya kişilerden firmalara kadar neredeyse herkes tarafından kullanılıyor artık. Kişisel hesaplar daha çok sosyalleşme veya iletişim amaçlı kullanılırken işletme hesapları ise ürün veya hizmet pazarlama amacıyla kullanılıyor.

Sosyal medya hesaplarımız bir nevi kimliğimiz haline dönüştü dersek abartmış olmayız. Çünkü bu hesaplar kişisel bilgilerimizden iletişim bilgilerimize, eğitim bilgilerimizden fotoğraflarımıza kadar her şeyi içeriyor. Yine aile bireylerimizin, arkadaş çevremizin yer aldığı sosyal medya hesaplarımız mesaj, beğeni, yorum gibi oldukça özel alanımızı da oluşturuyor.

Saydığımız tüm bu sebeplerden dolayı sosyal medya hesaplarının güvenliği oldukça önemli. Bu yüzden Instagram hesabının çalındığını nasıl anlarım sorusunun yanıtını hepimizin bilmesi gerekir. Bu başlık altında bu soruyu sizin için yanıtlamaya çalışacağız.

YouTube video

Instagram Hesabının Çalındığını Gösteren Belirtiler

Instagram hesabının çalındığını gösteren belirtiler düşünülecek olursa, bunların başında şifrenizi girdiğiniz halde hesabınıza erişememeniz gelmektedir. Bu durumda şifrenin doğru olduğundan eminseniz yüksek olasılıkla hesabınız çalınmıştır.

Yine hesabınızdan daha önce takip etmediğiniz, tanımadığınız kullanıcıları görmeye başladıysanız yine hesabınız çalınmış olabilir. Bu durum güvenilir olmayan çeşitli uygulamaların telefona indirilip kullanılmasından da kaynaklanabilir.

Burada saydığımız belirtiler Instagram hesabı çalındığında en sık karşılaşılan durumlardır. Ancak Instagram hesabınız çalındığı zaman başka sıkıntılarla da karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda tüm bunlara genel hatlarıyla sizin için değineceğiz.

En Sık Hesap Çalınan Platform Neden Instagram?

Instagram dünya üzerinde en sık kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Ayrıca sanatçıların, iş adamlarının, ünlülerin veya influencerların Instagram üzerinde aktif olması bu platformu çok popüler hale getiriyor.

Yine Instagram yüksek oranda görsele sahip bir sosyal medya platformu olduğu için diğer alanlara göre daha çok dikkat çekici oluyor. Bu yüzden hesap çalınma durumuna da en fazla Instagram’da rastlıyoruz.

Ünlülerde bile rastladığımız Instagram hesabının hacklenmesi, kullanıcıları tedirgin ediyor. Hal böyle olunca hesabımın çalındığını nasıl anlarım soruları artıyor. Burada hem bu sorunun yanıtına hem de hesap güvenliğini daha iyi nasıl arttıracağınıza değineceğiz.

Instagram Hesabım İradem Dışında Beğeni ve Yorum Yapıyor

Eğer Instagram hesabım iradem dışında beğeni yapıyor yorum yapıyor diyorsanız hesabınız çalınmış olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız profilinize girerek şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Eğer Instagram hesabınız sizin tercihiniz dışında yorum yapıyorsa ve bunu sizin yapmadığınızdan eminseniz profilinize girerek kullanıcı bilgilerinizin değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edebilirsiniz.

Hesabınızın güvenliği hakkında şüphe oluşması durumunda yapabileceğiniz bir diğer şey ise hesabınıza en son hangi cihazlardan girildiğini kontrol etmektir. Böylece sizin dışınızda hesaba giren olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Instagram Hesabım Tercihim Dışında Tanımadığım İnsanları Takip Ediyor

Eğer Instagram hesabım tercihim dışında takip yapıyor diyorsanız yine hesabınız çalınmış olabilir. Bu takiplerle sık sık karşılaşmanız ve bunları sizin yapmadığınızdan emin olmanız durumunda hesabınız güvende olmayabilir.

Eğer hesabınızın güvenirliğinden şüphe ediyorsanız ancak hala erişiminiz mümkünse başka bir iletişim bilgisinin kayıtlı olup olmadığını kontrol ederek tekrar güvenirliği sağlayabilirsiniz.

Kendi Şifrem İle Hesabıma Giremiyorum

Yine kendi şifrem ile hesabıma giremiyorum diyorsanız Instagram hesabınızın çalınmış olması muhtemeldir. Bu durumda şifrenizi doğru girdiğinizden emin olmanız gerekir.

Instagram kullanıcı adı çok kolay değiştirilemez ama şifre çalınması durumunda kolaylıkla değiştirilir. Bu yüzden kendi şifrenizle hesabınıza giremiyorsanız büyük ihtimalle hesabınız çalınmış ve şifresi değiştirilmiştir.

Mesaj Kutumda Başka Kullanıcılarla Yapılan Konuşmalar Var

Eğer mesaj kutunuzda atmadığınız halde gönderilmiş mesajlar görüyorsanız hesabınıza sizinle birlikte bir başkasının da girmiş olması ihtimal dahilindedir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen şifrenizi değiştirmeniz ve hesap güvenliğini sağlamanız önerilir.

Instagram üzerinde irade dışı paylaşım yapılması, mesaj atılması, beğeni ve yorum yapılması, takiplerin başlaması genellikle hesabın çalınması ile karşılaşılan durumlardır. Bu durumları güvenli olmayan ve bilmediğiniz uygulamaları kullandığınız için de yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden güvenliğinden emin olmadığınız uygulamalara kullanıcı adı ve şifrenizi girmemeniz önerilir. Böylece Instagram hesabınızı veya diğer sosyal medya hesaplarınızı daha güvenli kullanabilirsiniz.

Instagram Hesabım Geçici Olarak Kitlendi Hatası Veriyor

Eğer Instagram hesabınız hesabın geçici olarak kitlendi hatası veriyorsa muhtemelen hesabınız saldırıya uğruyor. Böyle zamanlarda Instagram tehlikeli bir durum olduğunu anlayıp sizin için önlem alabiliyor.

Eğer Instagram hesabınız saldırıya uğruyorsa ve hesabınıza erişiminiz mümkünse öncelikle şifrenizi kaldırmanız önerilir. Daha sonra hesabınızda bir başka iletişim bilgisi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu kontrollerle hesap güvenliğini arttırabilirsiniz.

Ayrıca Instagram şifreniz ile birlikte mail adresinizin şifresini de değiştirmeniz önerilir. Ancak hiçbir şekilde Instagram’a giriş sağlayamıyorsanız Instagram destek hattı yoluyla hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Hesabım Çalındı Instagram İle Nasıl İletişim Sağlayabilirim?

Eğer Instagram hesabınıza giriş yapamıyorsanız ve hesabınızın güvenliğinden endişe duyuyorsanız Instagram ile iletişime geçebilirsiniz. Instagram’la olan bu bağlantınızı Instagram Yardım Merkezi kısmını kullanarak sağlayabilirsiniz.

Yine hesabınızın tehlikede olduğu durumlarda Instagram kendisi de size ulaşabiliyor. Böyle durumlarda Instagram onaylı mail adresinize mesaj atıp işlemi sizin yapıp yapmadığınızı kontrol edebilir. Bu durumda değişikliği geri al seçeneği yoluyla hesabınızın güvenliğini tekrar sağlayabilirsiniz.

Instagram Hesabımı Kimin Çaldığını Öğrenebilir Miyim?

Instagram hesabınız çalındıysa bu hesabı kimin çaldığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki bunu daha çok profesyonel çalışan ekipler yapabilir. Bu yüzden tanıdığınız herhangi birinin hesabınızı çalması çok kolay değildir.

Ayrıca tüm sosyal medya hesaplarında olduğu gibi Instagram hesabının çalınması da suçtur. Eğer bilişim suçu kapsamında hesabınızın çalındığına dair şikayette bulunursanız savcılık devreye girecektir.

Instagram Hesabı Çalınması Durumunda Başvurulabilecek Yollar

Instagram hesabı çalınınca genellikle video ve fotoğraf paylaşımı yapılır. Veya özel mesajlar ifşa edilir. Yine Instagram hesabının çalınması durumunda farklı bir kitlenin takip edilmeye başlandığı görülebilir, rahatsız edici mesajlar atılabilir veya yorum beğeni yapılabilir.

Tüm bu rahatsız edici durumları engellemek adına Instagram hesabının çalındığı anlaşıldığında hiç zaman kaybetmeksizin hesap güvenliği sağlanmalıdır. Bu konuda Instagram ile iletişime  geçebileceğiniz gibi savcılık yoluyla da hesabınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Instagram Hesabım Kapatıldığında Hemen Haberim Olur Mu?

Instagram hesabının kapatılması durumunda eğer mail hesabınız bu hesapta kayıtlıysa ve onayladıysanız size Instagram tarafından bilgi verilecektir. Yine hesabınıza girmeye çalıştığınızda eğer hesabınız çalındıysa ve Instagram bunu fark ettiyse karşınıza Instagram koşullarını ihlal ettiği için hesabın kapatıldı gibi bir yazı çıkacaktır.

Anlamlandıramadığınız bu tür durumlarda İnstagram ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece hesabınız çalındıysa Instagram tekrar almanıza yardımcı oluyor. Bu konuda sizden sadece gerçek bir kişi olup olmadığınızı ve hesabın sahibi olduğunuzu ispat etmenizi istiyor.

Instagram Hesabı Neden Ceza Alır ve Kapatılır?

Instagram hesabının kapatılma nedeni genellikle kullanıcı şikayetleridir. Bu tür şikayetler artınca Instagram hesabı kapatılır. Yine hakaret içeren, ayrımcı veya ırkçı paylaşımlar Instagram hesabınızın kapatılmasına sebep olabilir. Ancak Instagram bu tür paylaşımlarınız sonrasında hesabınızı kapatmadan önce sizi bilgilendirir.

Bu tür paylaşımlarınız bloke edilirken uyarılmanıza rağmen paylaşıma devam ederseniz ve paylaşımlarınızla ilgili şikayetler artarsa Instagram hesabınızı kapatacaktır. Bu şekilde Instagram hesabınız kapatılırsa veya ceza alırsa bunu bir form aracılığıyla Instagram’a bildirebilirsiniz.

Kapatılan Instagram Hesabını Geri Almanın Yolları

Instagram şifreniz değişmediyse ve kolaylıkla giriş yapabiliyorsanız bu hesabınızın güvende olduğunu garantilemez. Özellikle hileli takipçi kazanma programları girdiğiniz bilgileri kullanarak hesabınıza ulaşabilir. Böyle durumlarda sizinle birlikte hesabınıza giriş yapılır ve bu program yoluyla hesabınızın bilgilerine erişilir.

Eğer sizinle birlikte hesabınıza giren bir uygulama veya kişi varsa sizin adınıza paylaşımlar yapıp tanımadığınız birilerini takip edebilir veya iradeniz dışında beğeni yapabilir.

Instagram Hesabının Güvenliğini Sağlama

Instagram hesabının güvenliği konusunda şüpheniz varsa hesap güvenliğini sağlamak adına aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Böylece hesabınıza sizinle birlikte bir erişim varsa bu durum karşısında hesabınızı koruyabilirsiniz.

 • Instagram hesabından önce telefonunuzun ayarlar kısmına girerek burada izin verdiğiniz uygulamaları kontrol edin
 • Eğer takipçi kazanma programı kullanıyorsanız ve bunlara izin verdiyseniz bu erişim iznini iptal edin
 • İndirdiğiniz güvenilirliğinden emin olmadığınız uygulamaların hepsini telefonunuzdan kaldırın
 • Bu uygulamaları telefonunuzdan sildikten sonra Instagram hesabınıza girerek şifrenizi değiştirin
 • Şifre değişikliğini de başarılı bir şekilde yaptıktan sonra Instagram’ın size son sunduğu iki faktörlü güvenlik doğrulaması seçeneğinietkinleştirin

Instagram Hesabımda Yabancı Biri Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bazı belirtirler Instagram hesabında yabancı biri olduğunu gösterir. Örneğin yapmadığınızdan emin olduğunuz yorumlar görüyorsanız, mesaj kutunuzda atmadığınız mesajlara rastlamaya başladıysanız veya tanımadığınız ve daha önce takip etmediğiniz kullanıcıları hesabınızda fark ettiyseniz bu hesabınızda bir başka kişinin daha aktif olduğunu gösterir.

Kullanıcılarımız Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarım? İçin Bu Araları da Yaptı

 • Instagram hesabıma kimin girdiğini nasıl anlarım?
 • Instagram hesabım çalındı mı?
 • Instagram çalındı ne yaparım?
 • Instagram hesabım çalındı nasıl bildirebilirim?
 • Instagram hesabı neden çalınır?
 • Instagram çalındı nasıl kapanır?
 • Çalınan hesap nasıl şikayet edilir?
 • Instagram hesabım çalındı telefon numaram ve e postam değiştirildi ne yapabilirim?
 • Instagram hesabı nasıl kurtarılır?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir