Medya Uzmanı Haberin Sesi
 1. Medya Uzmanı
 2. »
 3. Konu Dışı
 4. »
 5. Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme: Adım Adım Rehber

Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme: Adım Adım Rehber

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 8 dk okuma süresi
243 0
instagram sesli arama geçmişi Nasıl Silinir

Instagram’ın sesli arama geçmişinin nasıl silindiğine dair bilgiler kullanıcılar tarafından araştırılmaktadır. IPhone ve Android telefonlarda, bilgisayar üzerinden silme teknikleri hakkında da ihtiyaç duyacağınız püf noktalar sizler için içerikte detaylı olarak anlatılmıştır.

Instagram sesli arama geçmişi silme, farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra telefonun işletim sistemine bağlı olarak farklı yollardan işlemin yapılması mümkündür.

Instagram Sesli Arama Geçmişi Nedir?

Instagram’ın sunduğu sesli arama özelliği ile ses yolu ile insan, yer ve hashtag araması yapılabilmektedir. Özelliğin kullanımı için mikrofon erişimi vermek yeterli olmaktadır.

Mikrofon izninin ardından arama çubuğu üzerinden mikrofon simgesine dokunularak arama sorgusunu sözlü olarak söylemenize olanak tanınmaktadır. Sözlü olarak belirttiğiniz arama sorgunuz için size bir sonuç listesi sunulacaktır.

Sesli arama geçmişi, bu özellik kullanılarak yapılan tüm aramaların kaydedildiği alandır. Buraya erişim de oldukça kolaydır.

Sesi arama geçmişine ulaşmak için ayarlar menüsüne girmeniz ve ardından gizlilik-güvenlik alanına geçmeniz gerekir. Bu bölümde yer alan sesli arama seçeneğine dokunduğunuzda geçmişe erişim sağlanabilmektedir. Burada geçmiş sesli aramalarınız görüntülenmektedir.

Sesli arama yalnızca sesli arama özelliğinin açılmasının ardından mikrofon erişimi verilmesi halinde kaydedilebilmektedir. İzinler verilmezse kayıt sağlanmaz.

Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme Yöntemleri

 • Kaybolan mesaj modunu aktif hale getirerek silme
 • Profesyonel hesaba geçiş yaparak kayıt alınmasını engelleme
 • Kişi üzerine tıklanarak kişiye ait kayıtların silinmesi
 • Ayarlar sekmesinden silme talep etme

İlgili İçerik: Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

IPhone Cihazlardan Instagram Sesli Arama Geçmişi Silinmesi

IPhone Instagram sesli arama geçmişi silme kolay adımlardan oluşmaktadır. Yine de sohbet mesajları kadar kolay bir silme metodu yoktur. Sesli arama mesajları kolayca basılı tutup kaydırarak dahi silinebilmektedir.

Sesli arama geçmişi için basılı tutup kaydırma durumunda silme seçeneği kullanıcıların karşısına çıkmamaktadır. Farklı yöntemler ile bunun silinmesi mümkündür.

Kaybolan Mesaj Modu ile Geçmiş Silme

Kaybolan mesajlaşma modu yeni sayılabilecek özellikler arasındadır. Karşı taraf ile yaptığınız sohbetin izleri konuşma sonrasında kalmamaktadır. Önemli ve sıklıkla kullanılan özellikler arasında yer almaktadır.

Kaybolan mesaj modunda konuşma sonrasında sizin hesabınızda ve karşı tarafın hesabında sohbet içeriği kaybolmaktadır.

Bu mod etkinleştirilmiş ise sohbet kutusu alıcı ve gönderen için aynı anda kaybolmaktadır. Bu modun açılması için;

 • Hesaba giriş yapılmasının ardından geçmişin silinmesi istenilen sohbet açılır.
 • Ayrıntıları için kişinin adına dokunulur.
 • Seçenek listesi içerisinden kaybolan mod bulunarak açılır.

Aynı zamanda sohbet kutusunda yukarı kaydırma hareketi yapılarak da kaybolma modu etkinleştirilebilmektedir. Mod açılımı ardından aramalar da otomatik olarak kaybolmaktadır.

Instagram Hesabını Profesyonel Hesap Olarak Değiştirme Yöntemi

Arama sekmesi ve arama geçmişi gizlenmesi için profesyonel hesaba geçiş, tercih edilebilir yöntemler arasındadır. Aslında yöntem kullanımı ile bir silme işlemi olmamaktadır. Fakat gizliliğin korunması ve istenilen aramaların gizlenmesi için en güvenli yöntemdir.

Kişisel hesabın profesyonel hesaba geçirilmesi için uygulanması gereken adımlar:

 • Uygulamaya giriş yapın
 • Akış kısmına geçerek üst tarafta yer alan üç yatay çizgiye dokunun
 • Ayarlar sekmesine giriş yapın
 • Hesap sekmesine girin.
 • Profesyonel hesaba geç seçeneğini seçin. Seçenek biraz aşağıdadır.
 • Profesyonel hesap ayarlarının yapılması ile işlemi sonlandırın.

Profesyonel hesaba geçişin ardından uygulamanın açılıp kapanması gerekmektedir. Birkaç saniye beklemeniz önerilir. Sohbet kısmına girdiğinizde saklanılan bölme olduğunu göreceksiniz. Aramalar sekmesi görünmeyecektir. Bu sayede sesli ve görüntülü arama geçmişiniz kapanmış olmaktadır.

Android Üzerinde Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme

Android kullanıcıları için de Android Instagram arama geçmişi silme mümkündür. Android telefonlarda bu işlem ıPhone yazılımına kıyasla çok daha kolay yapılabilmektedir.

Android için piyasaya sunulan sürümde kullanıcılar doğrudan arama geçmişlerini silebilmektedir.

 • Arama geçmişinde silinmek istenilen kişi sola kaydırılır.
 • Görüntülü arama tarihleri açılacaktır.
 • Kişi ismine uzun bir süre basılı tutulur.
 • Basılı tutma işlemi sırasında sil seçeneği karşınıza çıkacaktır. Sil butonuna dokunduğunuzda görüşmeler Instagram hesabından silinmiş olacaktır.

Mahremiyet korunması, gizlilik vb. Pek çok amaçla arama geçmişleri sesli ya da yazılı da olsa silinmek istenmektedir. Sosyal medya platformları üzerinde de bu yöntemlerden dilediğinizi kullanarak gizliliğinizi sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Arama Geçmişi Silinmesi

Cep telefonları aktif olarak Instagram hesaplarımızı kullandığımız cihazlardır. Ancak bilgisayar üzerinde de sosyal medya platformlarının açılması ve kullanılması yaygındır. Android ve ıPhone telefonlar için Instagram arama geçmişi silme özelliği yukarda sizlere bahsettik.

Doğrudan bir yolu olmasa dahi söylenen yöntemler eşliğinde sohbet geçmişi, arama geçmişi, sesli arama geçmişi gibi geçmiş öğelerin silinmesi mümkündür.

Profesyonel hesaba geçiş yapmak, kaybolan mesaj modunu aktif hale getirmek yöntemleri ya da kişi üzerinde silme işlemi ile geçmiş temizlenebilir.

Bilgisayar üzerinde de yapılan aramaların geçmiş kayıtları tutulmaktadır. Arama geçmişini silme için ise sesli ve görüntülü aramaların silinmesi mümkün değildir. VoIP özelliği PC’lerde kullanılamamaktadır.

Instagram Sesli Arama Geçmişi Silinirse Ne Olur?

Instagram sesli arama geçmişi silinirse tüm aramaların kaydı silinmiş olmaktadır. İşlem sonrasında Instagram hesabında farklı bir yönden etki olmamaktadır.

İşlem uygulama kullanımını etkilememektedir. Yalnızca eski kayıtlarınıza ulaşımınız mümkün olmaz. Ancak işlemin ardından yazılı arama özelliği vb. Özellikler ile yapılmış olan aramaların etkileneceği yönünde endişeler de olmaktadır.

Instagram sesli arama geçmişinizi silerseniz, yazılı olarak yaptığınız aramalar da silinmez. Farklı bir alanda etki olmaz. Bu geçmiş sonuçlarının silinmesi farklı alanlarda etki yaratmamaktadır.

YouTube video
YouTube video

Kullanıcılarımız Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme için bu aramaları da yaptı

 • Instagramda sesli arama kayıtları nasıl silinir?
 • Sesli arama nasıl silinir?
 • Instagram telefon araması nasıl silinir?
 • Instagram’da arama geçmişi nasıl silinir 2022?
 • Instagram Arama Geçmişi neden silinmiyor?
 • Instagram Arama Geçmişi otomatik silinir mi?
 • Instagram Arama Geçmişi nerede?
 • Instagram verilerine Eriş nerede?
 • Instagram sesli arama nasıl yapılır?
 • Instagram sesli arama kaydedilir mi?
 • Instagram kaydettiğim sesler nerede?
 • Instagram hikayesi sesli nasıl kaydedilir?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir