Medya Uzmanı Haberin Sesi
 1. Medya Uzmanı
 2. »
 3. Konu Dışı
 4. »
 5. Instagram Topluluk Kuralları İhlali Kaldırma

Instagram Topluluk Kuralları İhlali Kaldırma

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 9 dk okuma süresi
288 0
Instagram Topluluk Kuralları İhlali Kaldırma

Instagram topluluk kuralları ihlali nedir? Nasıl Kaldırılır? Neler yapılmalıdır sorularınızı detaylı olarak yanıtlıyoruz. Öncesinde Instagram en çok zaman geçirilen sosyal medya platformlarından birisi olduğunu belirtebiliriz. Bu yüzden bazılarımız için sosyal medya hesaplarımızdan özellikle Instagram’dan spam yemek çok can sıkıcı olabiliyor.

Bütün sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram’ın da bazı kuralları var. Bu topluluk kuralları ihlali durumunda Instagram’dan spam yiyebiliyorsunuz. Bu yazımızda Instagram’dan spam yemenize sebep olacak durumları ve bu durumdan nasıl kurtulmanız gerektiğini açıklayacağız.

Instagram Spam Almak

Instagram en sevdiğimiz anlarımızı paylaştığımız bir sosyal medya platformu. Bu yüzden kişisel bilgilerimizi paylaştığımız medyaların güvenliği için Instagram bazı tedbirlere sahip. Instagram sunduğu kurallara uymayanları bazı durumlarda spam ile cezalandırıyor.

Instagram özellikle topluluk kurallarını ihlal ettiğiniz zaman spam cezası verebiliyor. Yine kullanıcılar tarafından spamlanmanız da mümkün.

Instagram Spamını Kaldırma

Özellikle topluluk kurallarını ihlal etmeniz durumunda Instagram cezası alırsınız. Bu spamı kaldırmak istiyorsanız önce kural ihlali oluşturan gönderilerinizi tamamen ortadan kaldırmanız gerekir. Bu paylaşımları devam ettirmemek konusunda bir istikrar göstermeniz de gerekiyor.

Instagram spam bir haftalık süreyle işliyor. Bir hafta sonunda bu spam Instagram tarafından kendiliğinden kaldırılıyor.

İlginizi Çekebilir: Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

Instagram’dan Spam Nasıl Kaldırılır?

Eğer Instagram üzerinden spam cezasına uğradıysanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız bazı konulara dikkat etmeniz ve bazı kuralları yerine getirmeniz gerekir. Bahsedeceğimiz bu durumlara dikkat ettiğiniz zaman spam cezası almaktan kurtulursunuz.

Spam cezası almamak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular şunlardır:

 • Öncelikle başka herhangi bir Instagram kullanıcısını rahatsız edecek nitelikte veya aşağılayıp rencide edecek içeriğe sahip gönderilerde bulunmamanız gerekir
 • Instagram kullanıcılarını aşağılayıcı yorumlar yapmamanız gerekir
 • İnsanları ayrımcılığa teşvik eden, ırkçı, ötekileştiren paylaşımlar yapmamalısınız
 • Instagram’ın belirlediği ve kullanıcılarına sunduğu topluluk kurallarına uygun davranmanız gerekir
 • +18 içeren bir paylaşım yapmamalısınız ve yaptığınızda bu paylaşımı derhal silmelisiniz
 • Eğer normal düzeyinizin üzerinde hızlı ve seri bir şekilde medya beğenisi yapıyorsanız Instagram sizi bir robot olarak algılayıp spam cezası verebilir. Bu durum daha çok yeni hesaplar tarafından yaşanmaktadır
 • Eğer aynı anda ve ard arda çok sayıdaki kişiye takip isteği göndermeye kalkarsanız Instagram yine sizi robot olarak algılayacak ve spam cezası verebilecektir
 • Eğer bir kişiyi takip ettiyseniz ve sizi reddetmesi durumunda ısrarla yeniden istek gönderiyorsunuz Instagram sizin başkalarını bu yolla rahatsız ettiğinizi düşünüp spam cezası verebilir

Instagram Spam Kaldırma Yöntemleri

Eğer Instagram kullanıcılarını yaptığınız yorumlar veya attığınız mesajlar sebebiyle rahatsız ettiyseniz ve bu konuda şikayet edildiyseniz spam cezası alabilirsiniz. Yine paylaştığınız bir gönderi Instagram topluluk kurallarını ihlal ediyorsa spam cezası verilebilir. Bu durumda Instagram spam cezası nasıl kaldırılır bu başlık altında öğreneceksiniz

Eğer spam cezasını Instagram kullanıcılarının şikayetinden dolayı aldıysanız bu konuda takipçilerinizden yardım isteyebilirsiniz.  Böylece takipçileriniz paylaştığınız gönderileri beğenip yorum yaparak size destek olabilir. Kullanıcılarınızın desteğini almak için bu konuda spam yediğinizi hikayeniz yoluyla da paylaşıp destek isterseniz daha etkili olabilir ve daha geniş bir kitleye yayılabilir.

Instagram spamı aldıysanız yapmanız gereken bir diğer şey bir süre Instagram yorum yapma veya beğeni gibi özellikleri çok fazla kullanmamak. Eğer bu duruma dikkat etmezseniz spam cezası daha uzun süre devam edebilir. Tüm bu adımları takip ederek cezanızın daha kısa sürmesini sağlayabilirsiniz.

image

Instagram Spam Cezasına İtiraz Edilir Mi?

Eğer bir Instagram spam cezası aldıysanız öncelikle ceza almanızın sebebini anlamanız gerekir. Bu ceza hem Instagram topluluk kuralları ihlali yaptığınız için olabilir hem de diğer Instagram kullanıcılarının şikayeti sonucunda verilmiş olabilir.

Spam cezasının sebebini anladıktan sonra eğer topluluk kuralları ihlali aldıysanız bu kurallar hakkında detaylı bilgi edinmeniz ve Instagram kullanırken bunlara dikkat etmeniz önerilir. Eğer hesabınız topluluk kuralı ihlaline giren bir paylaşım sebebiyle spam cezası aldıysa bu medyayı silmeniz ve bir daha paylaşmamanız gerekir.

Instagram Spam Cezasına İtiraz

Instagram spam cezasına itiraz etmek için Instagram’ın Yardım Merkezi web sayfasına girmeniz gerekir. Burada karşınıza çıkacak arama bölümüne Instagram hesabım donduruldu yazmanız ve ilgili sayfaya gitmeniz gerekiyor. Gittiğiniz sayfada eğer spam cezası alan hesap bir kişisel hesapsa hayır seçeneğini işaretleyip gönder demeniz gerekiyor.

Spam cezasına itiraz etme aşamalarında karşınıza çıkacak sayfaya kimlik bilgileriniz ile adınızı, Instagram kullanıcı adınızı ve mail adresinizi yazmanız ve formda verilen diğer bilgileri de doldurmanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra Instagram’a eklediğiniz mail adresinize yapmanız gerekenler iletiliyor. Instagram tarafından gönderilen bu yönlendirmeleri takip ederek Instagram spam cezasını kaldırabilirsiniz.

Instagram Cezasını Kaldırmak

Instagram bir gün içinde çok fazla mesaj attığınızı takip isteği gönderdiğinizi yorum ve beğeni yaptığınızı fark ederse spam cezası verebilir. Bu yüzden bu seçenekleri gün içinde çok fazla kullanmamanız önerilir.

Aslında Instagram’ın çok sık beğeni, takip isteği göndermeniz durumunda spam cezası vermesinin sebebi sizi bu tür durumlarda bot zannetmesidir. Böyle bir durumla karşılaşan Instagram sizin için bu seçeneği bir süreliğine engelleyecektir. Bu durumla karşılaşmamak için gün içinde rahatsız edici boyutta aktif olmamanız önerilir.

İlginizi Çekebilir: Instagram Daha Sonra Tekrar Dene Hatası ve Çözümü

Instagram Spam Süresini Kısaltmak Mümkün Mü?

Instagram spam süresini kısaltma veya güvenilir bir profil çizme konusunda bazı seçeneklere sahipsiniz. Bu seçeneklerin başında kullanıcılarınız yoluyla etkileşim almaya başlamanız geliyor.

Instagram hesap güvenliğini arttırma için takipçilerinizden yardım isteyebilirsiniz. Kullanıcılarınızın yorum ve beğenileri arttıkça hesabınız daha güvenilir görülecek ve aldığınız spam cezası daha kolay ve daha hızlı ortadan kalkacaktır. Yine Instagram’da +18 gönderi paylaşmamaya, başka kullanıcıları rahatsız edecek paylaşımlarda bulunmamaya, nefret dolu ve ırkçı paylaşımlar yapmamaya dikkat ederek spam riskini azaltabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=1lWO2PTcMbs
YouTube video

Kullanıcılarımız Instagram Topluluk Kuralları İhlalini Kaldırma ile alakalı bunları da sordu

 • Instagram’da ihlal nasıl kaldırılır?
 • Instagramdan ihlal yiyince ne olur?
 • Instagram değerlendirme talebi ne kadar sürer?
 • Kapatılan Instagram hesabı tekrar açılır mı?
 • Ihlal edilen Instagram hesabı nasıl açılır?
 • Instagram hesabım askıya alındı ne yapmalıyım?
 • Hesabım askıya alındı nasıl kurtarabilirim?
 • Instagram hesabımı nasıl geri alırım?
 • Instagram hesabım kapatıldı ne yapmam lazım?
 • Instagram hesabım askıya alındı ne demek?
 • Niye Instagram hesabıma giremiyorum?
 • Neden Instagram kapattı?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir