Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İslam Memiş’ten Altın Fiyatları Hakkında Son 24 Saat Uyarısı

İslam Memiş’ten Altın Fiyatları Hakkında Son 24 Saat Uyarısı

Ünlü finans uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarındaki durgunluğu "fırtına öncesi sessizlik" olarak nitelendirerek, yatırımcılara son 24 saat içinde dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu. ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına son vermesinin küresel etkileri devam ederken, Türkiye'de ise yeni ekonomi yönetiminin alacağı adımlar ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu toplantısı altın fiyatları üzerinde belirleyici olacak. İslam Memiş, altın fiyatlarında yaşanabilecek düşüşleri ve uzun vadeli beklentilerini paylaşarak yatırımcılara önemli ipuçları verdi.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
103 0
Islam Memisten Altin Fiyatlari Hakkinda Son 24 Saat Uyarisi

İslam Memiş: Altın İçin “Fırtına Öncesi Sessizlik” Uyarısı

İslam Memiş, altın fiyatlarının geleceği hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Son dönemde altın fiyatlarında yaşanan durgunluğu “fırtına öncesi sessizlik” olarak tanımlayan Memiş, yatırımcılara son 24 saat içinde dikkatli olmaları uyarısında bulundu. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım sürecini sonlandırmasının küresel çapta etkilerini hala gördüğümüzü belirtti.

Türkiye’de ise Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası yeni ekonomi yönetiminin izleyeceği adımlar ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı altın fiyatları üzerinde belirleyici olacak. Uzmanlara göre, sert bir faiz artırım kararı beklenen toplantıda politika faizinin yüzde 20-25 bandına çekilmesi öngörülüyor. Bu süreçte altın fiyatlarını yakından takip etmek ve doğru kararlar vermek önem arz ediyor.

İslam Memiş, uzun vadeli olarak altın fiyatlarından pozitif beklentilerini korurken, yakın tarihte yaşanabilecek fiyat kırılmalarını da değerlendirdi. Ons altında 1966 ve 1976 direnç seviyelerinin olduğunu belirten Memiş, ancak bu yükselişlerin kalıcı olmayacağı uyarısında bulundu. Altının ons fiyatında yaşanabilecek düşüşlerin devam edebileceğini ifade etti. Gram altın için ise 1475 lira sınırının önemli olduğunu ve bu seviyenin altına düşülmesi durumunda alım fırsatı olabileceğini belirtti.

Fed’in faiz kararlarıyla birlikte altın fiyatları etkilenirken, Türk lirasının seyrini de dikkate almamız gerekiyor. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısının sonuçları altın fiyatlarında belirleyici olacak. Uzmanlar, toplantıdan sert bir faiz artırım kararı çıkmasını beklerken, dolar kurunun yükselmesi ve ons altın fiyatlarının artmasıyla birlikte gram altın fiyatlarının da yükselmesinin muhtemel olduğunu belirtiyorlar.

İslam Memiş, Merkez Bankası’nın faiz kararının açıklanmadan önce alım yapmanın riskli olabileceğini ifade etti. ABD Merkez Bankası’nın faizleri sabit bırakacağı tahmin edilse de, gelecek aylarda faiz artırımlarına gidilebileceğine dair sinyaller vermesi dolar endeksinde sert bir düşüş yaşanmamasına neden oldu. Bu durum ons altın fiyatlarının da fazla yükselmemesine yol açtı. Ancak yılın geri kalanında Fed’in faiz artırmayacağının açıklanmasıyla birlikte altın fiyatlarında yükselişlerin yaşanabileceği belirtiliyor.

İslam Memiş, altın fiyatlarının yanı sıra diğer emtialara da dikkat çekti. Gümüşte de güzel fırsatlar olduğunu ifade eden Memiş, gümüşün altını geçebilecek bir performans sergileyebileceğini söyledi. Yıl sonuna doğru emtiaların zirveye oturabileceğini belirtti. Gram altın için ise yıl sonunda 1550 ve 1650 lira hedeflerinin güncelliğini koruduğunu söyledi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir