Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsveç, NATO Üyeliği İçin Olumlu Sinyaller Alıyor

İsveç, NATO Üyeliği İçin Olumlu Sinyaller Alıyor

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
120 0
İsveç, NATO Üyeliği İçin Olumlu Sinyaller Alıyor

Olumlu Hava Ankara’da

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in yaptığı açıklamaya göre, İsveç’in NATO üyeliği konusunda Ankara’da gerçekleşen toplantı olumlu geçti. İsveç’in NATO üyeliği için atılan adımların ilerlediği ve çalışmaların devam ettiği belirtildi.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı Öncesi Gelişme

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde yaptığı basın toplantısında İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili gelişmelere değindi. Ankara’da Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO heyetlerinin yer aldığı üçlü mutabakat gereği gerçekleştirilen Daimi Ortak Mekanizma toplantısının olumlu geçtiğini ifade etti. Stoltenberg, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede İsveç’in NATO üyeliğini ele aldıklarını ve bu yönde atılan adımların karşılıklı mutabakatla gerçekleştirildiğini belirtti.

İsveç’in NATO Üyeliği İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Stoltenberg, NATO Genel Sekreter Kabine Şefi ile yaptığı görüşmede toplantının yapıcı bir ortamda geçtiğini ve İsveç’in NATO üyeliği için ilerleme kaydedildiğini ifade etti. İsveç’in NATO üyeliğinin en kısa sürede onaylanması için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Kesin bir tarih verilememekle birlikte, İsveç’in gerekli adımları attığını ve işbirliği konusunda istekli olduğunu vurguladı. Türkiye ile yapılan görüşmelerde İsveç’in anayasasını değiştirdiği, terörle mücadele yasalarını güçlendirdiği ve Türkiye’ye silah ihracatındaki kısıtlamaları kaldırdığı bilgisi paylaşıldı.

İsveç ve Türkiye Arasındaki İşbirliği Memnuniyetle Karşılanıyor

İsveç’in Türkiye ile masaya oturmasının memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada, İsveç’in PKK bağlantılı bir kişinin sınır dışı edilmesine ilişkin yeni bir açıklama yapmasının terörle mücadele ve İsveç’in çıkarına olduğu vurgulandı. İsveç’in NATO’ya tam üyeliği için yapılan çalışmaların devam edeceği ifade edildi.

Bu olumlu gelişmeler, İsveç’in NATO üyeliği konusunda adımların atıldığı ve işbirliğinin güçlendirildiği yönünde önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor. İsveç’in NATO’ya katılımının, hem İsveç hem de NATO için stratejik bir öneme sahip olduğu belirtiliyor. İlerleyen süreçte atılacak adımlar ve gerçekleştirilecek çalışmalar, İsveç’in NATO ailesine resmi olarak katılma yolunda önemli bir rol oynayacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir