Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kazandıran Üniversite Bölümleri Açıklandı: İş ve Kazanç Oranları Yükseliyor

Kazandıran Üniversite Bölümleri Açıklandı: İş ve Kazanç Oranları Yükseliyor

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
105 0
Kazandiran Universite Bolumleri Aciklandi Is ve Kazanc Oranlari Yukseliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılına ait Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri’ni açıkladı. Bu verilere göre, yükseköğretim mezunlarının iş bulma oranlarındaki artış ve aylık kazançlarında yükseliş gözlemlendi. Lisans ve ön lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranları artarken, bazı özel bölümler ise daha yüksek kazanç imkanları sunuyor.

Lisans Bölümlerinde İstihdam ve Kazanç Durumu

Lisans seviyesinde en yüksek kayıtlı istihdama sahip bölümler arasında özel eğitim öğretmenliği, tıp, elektrik öğretmenliği, elektronik öğretmenliği ve otomotiv öğretmenliği yer alıyor. Bu bölümlerde mezunların kayıtlı istihdam oranı yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor. Ayrıca lisans seviyesinde sağlık ve refah, mühendislik, imalat ve inşaat, eğitim, bilişim ve iletişim teknolojileri ile doğa bilimleri, matematik ve istatistik alanlarında da kayıtlı istihdam oranları oldukça yüksek seviyelerde bulunuyor.

İlk iş bulma süresi ise lisans mezunlarında ortalama olarak 13,9 ay olarak belirlendi. Ayrıca aylık kazançlar açısından en yüksek geliri elde eden lisans bölümleri arasında pilotaj, uçak mühendisliği, matematik mühendisliği, havacılık elektrik ve elektroniği ile uçak bakım ve onarımı yer alıyor.

Ön Lisans Bölümlerinde İstihdam ve Kazanç Durumu

Ön lisans mezunları arasında ise polis meslek eğitimi, perakende satış ve mağaza yönetimi, uçak teknolojisi, marka iletişimi ile elektrik enerjisi üretim, iletim ve dağıtımı gibi bölümler, en yüksek kayıtlı istihdama sahip alanlar olarak öne çıkıyor. Ön lisans seviyesinde mühendislik, imalat ve inşaat, bilişim ve iletişim teknolojileri, doğa bilimleri, matematik ve istatistik ile hizmetler alanında da kayıtlı istihdam oranları oldukça yüksek seviyelerde bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir