Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kripto Paralarda Düşüş Trendi: SEC ve Fed Etkili Oldu

Kripto Paralarda Düşüş Trendi: SEC ve Fed Etkili Oldu

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 5 dk okuma süresi
121 0
Kripto Paralarda Düşüş Trendi: SEC ve Fed Etkili Oldu

Kripto Para Piyasaları SEC ve Fed Hamleleriyle Sarsıldı

Kripto paralar, ABD’deki Binance ve Coinbase’e yönelik açılan davaların ardından düşüş eğilimini hızlandırdı. ABD Merkez Bankası Fed’in faiz oranlarını sabit tutma ve bu yıl içinde faiz indirimine gitmeme kararı da kripto paralardaki kayıpları artırdı.

Fed’in aldığı kararlarla piyasalar yön arayışına girerken, kripto paralar kendi iç sorunlarıyla da karşı karşıya kalmış durumda. ABD’nin sermaye piyasası denetim otoritesi olan SEC, dev kripto para borsaları Binance ve Coinbase’e dava açmasıyla birlikte kripto para piyasalarında satışlar hız kazandı ve işlem hacimlerinde sert düşüşler yaşandı.

Kripto paralara olan güven, uzun bir süredir yükseliş göstermeyen ve Kasım 2021’den bu yana düşüş eğilimi gösteren, yatırımcılarını ters köşe yapan ve ardından tekrar düşen, getiri sağlamak yerine yerinde sayan ve paranın zaman değerini neredeyse yok eden bir varlık haline dönüşmesiyle de sarsıldı.

Binance’a Düzenbazlık İddiası

ABD’nin sermaye piyasası denetim ve gözetim kurumu SEC, Binance ve CEO Changpeng Zhao’nun düzenbazlık ağı işlettiğini, işlem hacimlerinin yapay olarak oluşturulduğunu ve Binance’ın ABD’li müşterileri yanılttığını iddia etti. SEC, Binance ve Zhao’nun müşteri varlıklarını gizlice kontrol ettiklerini, yatırımcı fonlarını istedikleri gibi şekillendirdiklerini ve yönlendirebildiklerini öne sürdü.

Coinbase de Davalık Oldu

SEC, Coinbase’in ABD’de aracı kurum, ulusal menkul kıymet borsası veya takas ajanı olarak kaydolmadığı ve menkul kıymetler için gerekli açıklamaları yapmaktan kaçındığı gerekçesiyle dava açtı. SEC, iddiaları doğrultusunda Coinbase’in yatırımcıları ciddi bir risk altına soktuğunu ve şirketin 2019 yılından bu yana kayıtsız aracı kurum olarak faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Fed de Son Darbeyi Vurdu

ABD Merkez Bankası Fed, kritik faiz kararını açıkladı ve faiz oranını yüzde 5,25 seviyesinde sabit tutma kararı aldı. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının bu yıl düşmeyeceğini ve verilerin takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Bu gelişmeyle birlikte doların güçlü duruşu diğer yatırım araçlarına karşı değer kaybettirdi. Davalarla boğuşan kripto para borsaları da bunlardan biri olduğu için öncü kripto para birimi Bitcoin sert bir şekilde etkilendi.

Bitcoin yaklaşık yüzde 4 düşüşle 24.996 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoin’in günlük en düşük değeri 24.820 dolar, en yüksek değeri ise 26.098 dolar olarak kaydedildi.

Ethereum ise yaklaşık yüzde 6 değer kaybederek 1.646 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ethereum’un günlük en düşük değeri 1.630 dolar, en yüksek değeri ise 1.750 dolar olarak gerçekleşti.

Binance Coin ise yaklaşık yüzde 6 oranında düşüşle 236 dolardan işlem görüyor. Binance Coin’in günlük en düşük değeri 232,9 dolar, en yüksek değeri ise 250,9 dolar olarak kaydedildi.

Dogecoin ise yaklaşık yüzde 3 kayıpla 0,060 dolar seviyesinden alıcı buluyor. Dogecoin’in günlük en düşük değeri 0,058 dolar, en yüksek değeri ise 0,062 dolar olarak gerçekleşti.

Kripto para piyasalarında toplamda 1 trilyon 23 milyar dolarlık bir işlem hacmi bulunuyor. Bitcoin yüzde 47,4’lük bir payla genel olarak öne çıkarken, Ethereum yüzde 19,4’lük bir payla ikinci sırada yer alıyor. Son 24 saatte toplamda 34 milyar dolarlık işlem gerçekleşti.

Uzmanlara ve yorumlara olan güven konusunda dikkatli olunmalıdır. Türkiye’de kripto para piyasaları için henüz bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle, kripto para hakkında yorum yapan veya tavsiyelerde bulunan kişilere itibar etmek yerine, kayıtlı ve lisanslı sermaye piyasası uzmanlarına danışmak önemlidir. Ayrıca, sosyal medyada veya video platformlarında hacim yaratmaya çalışan kişilere de dikkat edilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir