Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kronik Hasta Raporları Altı Ay Daha Uzatıldı: Sağlık Bakanlığı Kararı

Kronik Hasta Raporları Altı Ay Daha Uzatıldı: Sağlık Bakanlığı Kararı

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
109 0
Kronik Hasta Raporları Altı Ay Daha Uzatıldı: Sağlık Bakanlığı Kararı

Sağlık Bakanlığı, İlaç Raporlarının Geçerlilik Süresini Uzattı

Sağlık Bakanlığı, kronik hasta raporlarının geçerlilik süresini 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatma kararı aldı. Daha önce 30 Haziran’da sona erecek olan raporların geçerlilik süresi, hastanelerde oluşabilecek yoğunluğu engellemek amacıyla bir kez daha uzatıldı.

Eczacılar Yoğun Taleplerle Karşılaşıyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, kronik hastalara ait rapor sürelerinin uzatılmasının hastanelerde yoğunluk oluşmasını önlemek amacıyla tekrar yapıldığını belirtti. Saydan, son günlerde eczacılara en çok sorulan soruların başında raporların uzatılıp uzatılmadığının geldiğini ifade etti.

SGK’nın Müdahalesi Gerekiyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından da kronik hastalara ait rapor sürelerinin tekrar uzatılması ve MEDULA sistemine öncelikli olarak kaydedilmesi gerekiyor. Saydan, kurumun, yaklaşık 30 milyon kronik hastaya ve 80 milyon tekil rapor süresine ilişkin bilgilerin acilen MEDULA sisteminde güncellenmesi gerektiğini vurguladı.

Kronik Hastalara Rahat Nefes Aldıran Karar

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar, kronik hastalar ve eczacılar arasında rahatlama sağladı. Rapor sürelerinin altı ay daha uzatılması, hastaların ilaç temini süreçlerini kolaylaştıracak ve eczacıların yoğunluğunu azaltacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir