Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Necmettin Batırel’den Dolar Tahmini: Sadece Saatler Kaldı!

Necmettin Batırel’den Dolar Tahmini: Sadece Saatler Kaldı!

Ekonomist Necmettin Batırel, dolar kurunda beklenen düşüşün hangi seviyelere ulaşacağını sonunda açıkladı. Merakla beklenen faiz kararı sonrasında doların nasıl etkileneceği ise merak konusu. Türkiye'nin merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı gün geçtikçe yaklaşıyor. Ekonomist Necmettin Batırel ise doların düşeceği seviyeleri resmen açıkladı. Faizin artırılacağı beklentisiyle birlikte döviz ve altın piyasalarında düşüş beklentisi mevcut. İşte Necmettin Batırel'in dolar tahmini ve faiz kararının yansımaları...

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
100 0
Necmettin Batirelden Dolar Tahmini Sadece Saatler Kaldi

Necmettin Batırel: Enflasyon Kontrol Altına Alınmalı!

Türkiye Gazetesi ekonomi yazarı Necmettin Batırel, enflasyonun düşürülmesi ve kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı. Batırel’e göre, maliyetlerin yüksekliği enflasyonun artmasındaki en büyük etken. Kurun yüksekliği ise maliyetleri artırıyor. Bu durumu düzeltmek için ise faiz artışı gerekiyor. Faiz artırıldığında Türk Lirası değer kazanacak ve dolar düşüşe geçecek.

Faiz Kararı Sonrası Dolar Ne Kadar Yükselecek?

Necmettin Batırel, faiz kararı sonrasında doların hangi seviyelere geleceğini açıkladı. Batırel’e göre, faiz yüzde 15’e çıkarılırsa dolar 22-22.30 aralığına gerileyebilir. Yüzde 20’lik bir faiz artışı ise doların 21.50 liraya kadar düşmesine yol açabilir. Ancak Batırel, doların 25 liraya çıkmasını istemediğini belirtti.

Faiz artışının sıcak para girişini tetikleyeceğini ifade eden Batırel, tahvil, borsa ve bono gibi yatırım araçlarına ilginin artabileceğini söyledi. Ancak önemli olanın kalıcı yatırımlar olduğunu vurgulayan Batırel, sıcak para akışının faizler düştüğünde geri çekildiğine dikkat çekti.

Doların geleceği konusundaki bu tahminler, piyasaların ve yatırımcıların büyük bir ilgisini çekiyor. Faiz kararı sonrasında döviz piyasalarında yaşanacak değişimler yakından takip edilecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir