Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Para Politikası Kurulu İlk Toplantısını Gerçekleştiriyor

Para Politikası Kurulu İlk Toplantısını Gerçekleştiriyor

Para Politikası Kurulu (PPK) bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanacak. Toplantı sonucunda faiz kararı açıklanacak. Uzmanlar, 2 yıl 3 ay aradan sonra bir faiz artırımına işaret ediyor, ancak artırım miktarı konusunda farklı görüşler bulunuyor.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 2 dk okuma süresi
98 0
Para Politikasi Kurulu Ilk Toplantisini Gerceklestiriyor

Hafize Gaye Erkan Başkanlığında İlk Toplantı

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), yeni başkan Hafize Gaye Erkan yönetiminde ilk toplantısını gerçekleştirecek. Toplantı sonucunda faiz kararı açıklanacak ve bu karar piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Uzun Bir Sürenin Ardından Faiz Artırımı Bekleniyor

PPK, son 2 yıl 3 ay boyunca faiz indirimleri yapmış ve politika faizini sabit tutmuştu. Ancak şimdi uzmanlar, Erkan’ın başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda faiz artırımı kararı alınacağı konusunda hemfikir. Bu, TCMB’nin daha “ortodoks” bir politika izlemeye geçeceği anlamına geliyor.

Farklı Görüşler Artırım Miktarı Konusunda

Faiz artırımına ilişkin beklentiler artış eğiliminde olsa da artırım miktarı konusunda farklı tahminler bulunuyor. Deutsche Bank, yüzde 20’lik bir artırım beklerken, Bank of America yüzde 25’e kadar çıkabileceğini düşünüyor. Goldman Sachs ise en yüksek beklentiyi yüzde 40 olarak açıkladı. Diğer yandan Morgan Stanley ve Societe Generale ise daha ılımlı artışlar öngörüyor.

Uzmanların ve Piyasa Aktörlerinin Beklentileri

AA Finans tarafından yapılan ankete göre, ekonomistlerin faiz artırımı beklentilerinin medyanı 1.075 baz puan. Yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 18 ile yüzde 35 arasında değişiyor. Bloomberg HT Araştırma’nın anketine katılan kurumların medyan beklentisi ise Haziran ayında faizin yüzde 25’e çıkarılması yönünde.

Tüm gözler bugün gerçekleşecek olan toplantıya çevrildi ve faiz kararı açıklandığında piyasalarda önemli hareketliliklerin yaşanması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir