Medya Uzmanı Haberin Sesi
  1. Medya Uzmanı
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Prof. Mehmet Ceyhan: “BioNTech Aşısı Kalp Krizi Yapmaz, Kalıcı Yan Etkisi Yok, Yalan Söylüyorlar”

Prof. Mehmet Ceyhan: “BioNTech Aşısı Kalp Krizi Yapmaz, Kalıcı Yan Etkisi Yok, Yalan Söylüyorlar”

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, BioNTech şirketine açılan davayla ilgili olarak Covid-19 aşısının yan etkileri konusunda açıklamalarda bulundu. Ceyhan, BioNTech aşısının kalp krizi yapmadığını ve kalıcı yan etkisinin olmadığını belirtirken, iddiaların yalan olduğunu ifade etti.

Deniz Nagehan S. Deniz Nagehan S. - - 3 dk okuma süresi
124 0
Prof. Mehmet Ceyhan

Aşılama Koruyuculuğu ve Yan Etkiler

Prof. Mehmet Ceyhan, TELE 1 yayınında yaptığı açıklamada, BioNTech aşısının kalp krizi yapmadığını ve kalıcı yan etkisinin olmadığını vurguladı. Ayrıca, yapılan araştırmaların aşılı ve aşısız bireyleri karşılaştırdığını ve bahsedilen yan etkilerin aşısız grupta daha sık görüldüğünü gösterdiğini belirtti. Ceyhan, aşılamanın kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin olduğunu ve aşısız bireylerde kalp hastalıklarının Covid-19 geçiren veya geçirmeyenlere göre 44 kat daha fazla olduğunu söyledi.

BioNTech Aşısı ve Yan Etki İddiaları

Prof. Ceyhan, BioNTech aşısının kalp kriziyle ilişkili bir iddia olmadığını ifade etti. Kalp kası iltihabıyla ilgili bir artışın incelendiğini ve aksi ispat edilene kadar dikkatle takip edildiğini belirtti. İngiltere’de yapılan çalışmalarda 30 yaş altı kadınlarda kalp krizi riskinin arttığı iddiasının daha sonra geçersiz kılındığını açıkladı.

Gelecekteki Salgınlar ve Hazırlıklar

Prof. Ceyhan, gelecekte yeni bir pandemi riskine dikkat çekerek, “Gene bir salgın gelecek, gene hazırlıksız yakalanacağız ve gene oturup dövüneceğiz” dedi. Ceyhan, koronavirüsün çıkışıyla birlikte grip virüsü salgını beklentisi olduğunu ancak koronavirüsün ortaya çıktığı ülkelerin bu duruma hazırlıksız yakalandığını belirtti. Grip virüsünün hala en büyük risk olduğunu ve özellikle Uzakdoğu Asya’da hayvandan insana bulaşarak görüldüğünü ifade etti. Ayrıca, grip virüsünün kolaylıkla mutasyona uğrayabileceğini ve Covid-19’den farklı bir felakete yol açabileceğini söyledi.

Aşılamanın Önemi ve Pandemi Aşıları

Prof. Mehmet Ceyhan, pandemi aşılarının hayat kurtardığına dikkat çekerek, aşılamanın önemini vurguladı. BioNTech aşısının 15-20 milyon insanın hayatını kurtardığını belirtti. Aşılama sayesinde vaka ve ölüm sayılarının önemli ölçüde azaldığına dikkat çekti.

Prof. Ceyhan’ın açıklamalarıyla birlikte BioNTech aşısının kalp krizi yapmadığı ve kalıcı yan etkisinin olmadığı konusunda sağlam bir bilimsel temelin olduğu bir kez daha vurgulanmış oldu. Ayrıca, gelecekteki salgınlara karşı hazırlıklı olmanın ve aşılamanın öneminin altı çizildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir