Medya Uzmanı Haberin Sesi
 1. Medya Uzmanı
 2. »
 3. Konu Dışı
 4. »
 5. SERP (Search Engine Result Page) Nedir?

SERP (Search Engine Result Page) Nedir?

Ufuk ATAMAN Ufuk ATAMAN - - 6 dk okuma süresi
246 0
SERP Nedir

SERP, “Search Engine Result Page”nın kısaltmasıdır. Türkçe’ye tekabül eden anlamı ise “Arama Motoru Sonuç Sayfası” olarak isimlendirilmiştir. Kullanıcı araması çıkan sonuçlarını ifade eder. Arama sorguları çeşitli algoritmalara göre listelenmektedir. Arama motoru sonuç sayfası, başta çevrimiçi görünürlük olmak üzere birçok yönden önemlidir.

Kısaca SERP: bir arama motoru üzerinden sorgu yapıldığında çıkan sonuçlardır.

SERP’in Neleri Kapsadığına Göz Atalım

Google ve farklı bir arama motoru aracılığıyla arama yapıldığında birçok farklı özelliğe sahip sonuçlarla karşılaşacaksınız. SERP içerik türleri için kullandığı algoritma ile sonuçları listeler.

Bunlara örnek vermemiz gerekirse;

 1. Organik olaran yapılan arama sonuçları
 2. Reklam, Google Adwords ve diğer ücretli sağlanan arama sonuçları
 3. Video sonuçları
 4. Resim sonuçları ,
 5. Ayrıntılı ve akademik makaleler,
 6. Bilgi panosu ve kartları,
 7. Yerel paket ve arama sonuçları ,
 8. Mesaj kutu sonuçları
 9. Kullanıcılar bunu da soruyor (İlgili sorular) paneli
 10. Uyarı paneli
 11. Sayfa bağlantıları sonuçları
 12. Tweet zengin snippet paneli

Organik SERP sonuçlarında edinilmiş kaliteli bir sıralama, ilgili alan adının yetkin ve güvenilir otorite sahibi olduğu anlamına gelebilir.

Arama motorları, ticari kar elde etme fırsatı olduğunda reklamları üst sıralara yerleştirmeyi tercih eder.  SERP üzerindeki organik sonuçlarda görüntülenmek adına herhangi bir ücretlendirme bulunmamaktadır. Site içerisinde ve site dışarısında yapılan SEO ile sıralama sonuçlarında başarılı bir konum elde etmek mümkündür.

İlgili İçerik: Backlink Nedir? 2023’ün En İyi Backlink Rehberi

SERP’de görüntülenen organik arama sonucu, başlık, sayfa URL’si ve meta açıklama, snippet bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler, arama sonuçları sayfasının ne hakkında olduğu hakkında daha fazla ayrıntı sağlar.

Bununla beraber zaman zaman yayın tarihi ve sayfa bağlantısı gibi detaylar da SERP detaylarında görüntülenmektedir.

image 63

Ücretli Arama Sonuçları Nedir?

SERP sonuçlarında sayfanın üst ve en alt kısmında Google Adwords ücretli arama sonuçları bulunur.

Bu sonuçlar içerisinde yer alabilmek adına ücret ödenmesi gerekmektedir. Ücretli arama sonuçlarındaki algoritmalar farklılık göstermekte olup hangi web sitelerinin listeleneceğine karar verir.

Bu algoritmadaki listeleme durumunda bir rekabet ortamı da yer almaktadır. Her anahtar kelimenin ortalama bir teklif tutarı bulunmaktadır. Reklam optimizasyonunu kaliteli bir şekilde sağlanarak yüksek teklifi veren siteler reklamlarını kolayca arama sonuçlarında yukarı da sergileyebilir.

Ücretli arama sonuçlarında görünebilmek için web sitelerinin belirli anahtar kelimeler için ödeme yapması gerekir.  Ödeyeceğiniz ücret, anahtar kelimenin popülaritesine ve o kelime için sıralamaya girmek isteyen kişi sayısına göre değişebilmektedir.  Metin reklamlara ek olarak, yan panelde resimli reklamlar da görülebilir.

Video Sonuçları Nedir?

Arama sorgularında sonuçlar içerisinde zaman zaman video sonuçları da görüntülenebilir. Video sonuçlarıyla karşılaşmak kullanıcının arama amacına yönelik gösterilmektedir.

Genelde ücretli arama sonuçlarının ve en üstte bulunan doğal(organik olan) sonuçların hemen altında görüntülenmektedir. Çoğu durumda videolar, arama yapılırken “nasıl yapılır” terimiyle görünür.

image 64

SERP SEO İçin Neden Önemlidir?

Bir web sitesinin görünür olması için ilk birkaç sayfada çok sayıda kelimenin yer alması gerekir. Arama sonuçlarında üst sıralarda bulunmayan sitelerin trafik kazanım durumları oldukça düşüktür. Bu nedenle, bir web sitesinin ilk arama sonuçlarında görünmesini sağlamak ilk hedef olmalıdır.

SERP sonuçlarında başarılı bir sonuç için profesyonel oluşturulmuş reklam ve trafik planlanlamarı, ve SEO çalışmasını gerektirir.

Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesinin bazı bölümlerinde ufak tefek değişiklikler yapmadan tüm web sitesini arama motorlarının gerektirdiği standartlara getirmek için yapılan detaylı bir çalışmadır.

Profesyonel yapılandırılmış pazarlama planı ile sürdürülen çalışmada hedeflerimiz vardır. Potansiyel müşterilere site içerisinde yaptığı gezinti esnasında kaliteli kullanıcı deneyimini sunmayı, ziyaretçi sayısını arttırmayı ve SERP üzerindeki sıralamayı hedeflemektedir.

MEDIAFORDIGITAL SEO Ajansı kuruşundan bu yana müşterilerini, yüzlerce hatta binlerce kelimeyle daha görünür kıldığımızı unutmayın.

Çözüm ortaklarımızın web sitelerinde hedeflenen trafiği on kat artırdık. Detaylı bilgi için bağlantıya tıklayın. MEDIAFORDIGITAL İLETİŞİM

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir